avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract munca la cerere dupa concediu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract munca la cerere dupa concediu ingrijire copil

buna ziua,
ma aflu in urmatoarea situatie: punctul de lucru al firmei pt care lucram s-a inchis in localitatea mea de domiciliu, astfel ca doresc desfacerea contractului individual de munca odata de copilul implineste 2 ani, si anume 2 august 2010.
intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. este valabila in acest caz perioada de preaviz si cand anume trebuie trimisa cererea?
2. in cazul in care este nevoie de preaviz, poate firma sa ma oblige sa lucrez la alt punct de lucru pe care il are in tara?
va multumesc anticipat,
diana
Cum doriti incetarea c.i.m.? ... salariatul are doua posibilitati : demisie sau incetare cu acordul partilor.
Daca s-a inchis punctul de lucru unde lucrati, atunci c.i.m. va inceta pentru motive neimputabile dvs - desfiintarea postului.
Pe perioada preavizului, c.i.m. isi produce toate efectele.
1. Daca va dati demisia sau daca va concediaza ei,
intotdeauna trebuie sa existe u termen de preaviz.
2. Nimeni nu va paote obliga sa lucrati undeva.
daca dvs nu vreti - in acest cay va puteti da demisia,
insa trebuie sa respectati termenul de preaviz.
eu as prefera incetarea contractului de munca cu acordul partilor, dar daca acest lucru nu este posibil, atunci prin demisie. din cate inteleg, "În situatia în care în perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz este suspendat corespunzator." intrebarea este cum trebuie sa procedez? sa solicit "ridicarea" suspendarii dupa care le trimit cererea de demisie?
multumesc.
Conform art. 55, alin. 1, lit. b din Codul muncii
contractul individual de munca poate inceta ca urmare
a acordului partilor, la data concvenita de acestea.
Prin urmare, legea prevde si in aceasta situatie un o
data ulterioara, care se stabileste prin intelegerea partilor.
Puteti depune cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ...in acest caz nu se acorda preaviz ...inainte de a implini copilul varsta de 2 ani , mergeti si depuneti aceasta cerere de incetare in baza art.55 lit.b C.mun. ..data incetarii sa fie ziua in care copilul dvs a implinit 2 ani.

Alte discuții în legătură

Schimbare job dupa maternitate ibitza78 ibitza78 Acum sunt in concediu de maternitate, iar pe 09.12.2011 trebuie sa ma introc la lucru. Mi-am gasit un nou job si nu mai vreau sa ma intorc la firma la care ... (vezi toată discuția)
Art 55 b cu preaviz? cporanc cporanc Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit ... (vezi toată discuția)
Incetare perioada proba The-Borg The-Borg Buna seara, Am un CIM cu o firma, pe perioada determinata de un an incepand cu data de 27.06.2016 si perioada de proba de 90 zile calendaristice. Doresc sa ... (vezi toată discuția)