Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-copil-alt oras
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-copil-alt oras

El si ea casatoriti.Au un copil in varsta de un an.Locuiesc la parintii lui.Ea nu are pe absolut nimeni in orasul respectiv.Ai ei locuiesc la aprox.700 km distanta.El-violent,neglijent fata de sotie,dar nu si fata de copil.Ea vrea sa divorteze si sa se intoarca in orasul ei natal,impreuna cu copilul,binenteles!Dureaza,pana la prima infatisare de la depunerea actelor ,30 de zile.Ea nu poate sta in aceeasi casa cu el daca depune actele,de frica!Altundeva nu are unde sta!Nu poate raporta la politie.Nu are martori.Nu are certificat medico-legal.Socrii stiu de situatie,dar e copilul lor si nu vor depune marturie.El nu are proprietate personala,apartamentul fiind al parintilor lui.Ea are certificat de mostenitor dupa tata,,asupra unei parti din ap. in care locuieste mama ei in orasul respectiv.Deci are unde locui.
Ar putea ea sa-l puna in fata faptului implinit pe sot?Adica sa plece cu copilul pe furis in acel oras(la 700 km distanta) si sa bage divort in acel oras?De fata cu el daca ar pleca s-ar isca violente urate,mai ales de fata cu copilul.Nu au impreuna decat niste mobila.Ea nu vrea decat copilul si hainele.
Poate pleca pe fuga?Fiindca nu se poate sta in casa cu el daca baga divort.Iar el nu vrea sa divorteze.Si daca va divorta ar putea ea sa se mute in orasul ei cu copilul?Poate tatal s-o oblige sa ramana in orasul lui daca ea nu are unde sta,doar ca sa-si vada copilul?El sigur nu va accepta sa plece asa departe si sa-si vada fata de 2 ori pe an!
Multumesc anticipat persoanelor abilitate pentru raspunsuri!
Daca vrea sa plece...n-o poate opri nimeni...si poate lua si copilul, insa la divort va trebui sa demonstreze ca a plecat din vina lui, ca o batea, etc.. Divortul se va judeca intotdeauna la ultimul domiciliu comun al sotilor (indiferent ce scrie in buletinele lor...conteaza unde au stat efectiv impreuna). Daca atunci cand alege sa plece are si urme pe corp rezultate din batai ar fi bine sa-si scoata si un certificat medico-legal de oriunde din tara (ca oricum se plateste)....poate sa-l scoata si acum si sa-l pastreze ca proba in divort.
Inconvenientul va fi la divort cand ea va trebui sa se prezinte personal la toate termenele de judecata (asta in orasul lui) daca ea va introduce cererea de divort.
Dupa divort, daca ea se stabileste in orasul ei, atunci, daca va dori vizite, el va trebui sa se deplaseze, ea neavand nici o obligatie in acest sens(de a duce ea copilul).
Cam sensibila situatia. Dar vreau sa va intreb: cum adica nu are dovezi, nu are martori... Pai cum e neglijent si mai ales violent astfel incat sa nu transpire nimic?

Mai sunt sanse: sa trimita copilul in siguranta la parintii ei, sa mai stea o perioada in care sa-si adune probe. Intr-o saptamana eu cred ca veti avea toate probele adunate!
Si cu privire la reprezentarea in instanta, poate va imbolnaviti, mai veniti un termen, altul nu...

El si ea casatoriti.
de cat timp?

Au un copil in varsta de un an.Locuiesc la parintii lui.
Ea nu are pe absolut nimeni in orasul respectiv.

sta acasa? nu lucreaza?

Ai ei locuiesc la aprox.700 km distanta.El-violent,neglijent fata de sotie,
era dintotdeauna violent sau a devenit intre timp? in ce consta violenta? amenintari verbale? injurii?batai ? agresivitate?

dar nu si fata de copil.
Ea vrea sa divorteze si sa se intoarca in orasul ei natal,impreuna cu copilul,binenteles!Dureaza,pana la prima infatisare de la depunerea actelor ,30 de zile.Ea nu poate sta in aceeasi casa cu el daca depune actele,de frica!

Frica de ? a fost amenintata cu moartea? cu bataia? sunt cazuri diferite

Altundeva nu are unde sta!Nu poate raporta la politie.
Nu are martori.Nu are certificat medico-legal.

Sa le produca.

Socrii stiu de situatie,dar e copilul lor si nu vor depune marturie.

El nu are proprietate personala,apartamentul fiind al parintilor lui.Ea are certificat de mostenitor dupa tata,,asupra unei parti din ap. in care locuieste mama ei in orasul respectiv.Deci are unde locui.
Ar putea ea sa-l puna in fata faptului implinit pe sot?Adica sa plece cu copilul pe furis in acel oras(la 700 km distanta) si sa bage divort in acel oras?De fata cu el daca ar pleca s-ar isca violente urate,mai ales de fata cu copilul.Nu au impreuna decat niste mobila.Ea nu vrea decat copilul si hainele.

el poate sa o acuze de rapire si mai mult , daca face un asemenea gest , este posibil ca el sa transforme totul intr un razboi personal si sa o hartuiasca in continuare chiar si in orasul ei.

Poate pleca pe fuga?Fiindca nu se poate sta in casa cu el daca baga divort.Iar el nu vrea sa divorteze.Si daca va divorta ar putea ea sa se mute in orasul ei cu copilul?Poate tatal s-o oblige sa ramana in orasul lui daca ea nu are unde sta,doar ca sa-si vada copilul?El sigur nu va accepta sa plece asa departe si sa-si vada fata de 2 ori pe an!

Daca violentele sunt fizice ii trebuie certificatele medico legale. In plus, de regula familia in care exista batai si scandaluri
este de notorietate , cel putin un vecin din bloc trebuie sa fie la curent cu situatia.

Parerea mea , este : sa faca rost de bani , sa consulte un avocat , si sa inceapa sa-si construiasca dovezile una cate una , in nici un caz sa fuga. Sa se imprieteneasca , cu vecinii , cu postasul eventual, sau daca lucreaza sa impartaseasca situatia colegilor de la serviciu. Si chiar daca ii este frica , ar trebui chemata politia la un eveniment , astfel nici parintii nu ar mai putea sa declare ca nu au cunostinta de ce se intampla.
Sau o alta varianta ar fi sa fuga de acolo dar nu acasa ci la un centru de consiliere si adapost pentru femeile agresate unde poate fi sustinuta si indrumata , depinde in ce oras locuieste.
#-o Imi crapa capul!!!

Nu pot raspunde la tot, mi-ar lua 1 ora. Dar nu mai relua mesajul initial...

Oricum, care o fi diferenta aia dintre amenintarea cu moartea ori cu bataia? Ca tot ilegala e !!! Sau poate bataia o suporti?:((

Si conform carei legi si articol poate un parinte fi acuzat de rapirea propriului copil? In Romania, ma refer, nu in filmele americane!!!
Aici discutam de probe.Pe care ea nu le are , el le poate fabrica , intelegand ca are o situatie mai favorabila.