Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de studii

Buna,ar putea cineva sa ma ajute?As dori sa stiu in ce conditii se mai acorda concediul de studii timp de o luna(cred).Am cerut anul trecut si nu mi s-a acordat pe motiv de lipsa de personal si nu stiu daca era legal refuzul lor.
Refuzul angajatorului depinde cat de grav a perturbat activitatea firmei lipsa dumneavoastra.
Potrivit legislatiei muncii, salariatii au dreptul la 30 de zile calendaristice de concediu fara plata pentru pregatirea sesiunii de examene sau pentru sustinerea lucrarilor de absolvire (licenta, dizertatie, doctorate etc.).
Acesta poate fi luat fractionat in decursul unui an, in functie de nevoile angajatului

Atentie: Angajatorul este obligat sa accepte cererea de concediu de studii a angajatului doar in cazul in care lipsa acestuia nu perturba grav activitatile din cadrul firmei.
Darie Tudor, utilizator
Concediul fara plata (CFP):

I. Salariatii din administratia publica, regii autonome si unitati bugetare pot beneficia de CFP pâna la 90 de zile lucratoare anual pentru a rezolva situatii personale cum sunt:
a) sustinerea examenelor de bacalaureat, admitere facultate, examene de an si de licenta;
b) examen de admitere la doctorat si sustinerea tezei de doctorat;
c) pentru prezentarea la concurs în vederea încadrarii în alte unitati.
II. Salariatii pot beneficia peste limita de 90 de zile de CFP în situatiile:
a) îngrijirea copil în vârsta de peste 3 ani în perioada indicata prin certificat medical;
b) tratament medical efectuat în strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel în cauza nu are dreptul la ajutor de boala, ca si pentru însotirea sotului (sotiei) ori a unei rude apropiate (copil, frate, parinti) pe timpul tratamentului în strainatate.
III. Se poate acorda si pentru alte motive prin acordul partilor.
IV. Pe durata concediului fara plata se mentine calitatea de angajat, dar numai CFP prevazut la punctul II de mai sus nu afecteaza vechimea în munca. Pentru restul situatiilor CFP si învoirile se înregistreaza într-o evidenta extracontabila si se trec în carnetul de munca la finele anului si se deduc din vechimea în munca.
V. Pe durata concediilor platite nu pot fi încadrate alte persoane, deci sarcinile se redistribuie.
VI. Pe durata CFP mai mari de 30 de zile se pot încadra alte persoane cu CIM pe durata determinata.
Margareta Stanciu a scris:

Concediul fara plata (CFP):

Mi-am sters ochelarii sa revad intrebarea. E vorba de concediu de studii sau concediu fara plata.
Ma bucura ca am vazut bine!:O
Darie Tudor, utilizator
Darie Tudor a scris:

Margareta Stanciu a scris:

Concediul fara plata (CFP):

Mi-am sters ochelarii sa revad intrebarea. E vorba de concediu de studii sau concediu fara plata.
Ma bucura ca am vazut bine!:O

Se pare ca okerii v-au jucat o festa....
legea nr. 53/2003
"ART. 54
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale." :)
Margareta Stanciu a scris:

Concediul fara plata (CFP):

I. Salariatii din administratia publica, regii autonome si unitati bugetare pot beneficia de CFP pâna la 90 de zile lucratoare anual pentru a rezolva situatii personale cum sunt:
a) sustinerea examenelor de bacalaureat, admitere facultate, examene de an si de licenta;
b) examen de admitere la doctorat si sustinerea tezei de doctorat;
c) pentru prezentarea la concurs în vederea încadrarii în alte unitati.
II. Salariatii pot beneficia peste limita de 90 de zile de CFP în situatiile:
a) îngrijirea copil în vârsta de peste 3 ani în perioada indicata prin certificat medical;
b) tratament medical efectuat în strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel în cauza nu are dreptul la ajutor de boala, ca si pentru însotirea sotului (sotiei) ori a unei rude apropiate (copil, frate, parinti) pe timpul tratamentului în strainatate.
III. Se poate acorda si pentru alte motive prin acordul partilor.
IV. Pe durata concediului fara plata se mentine calitatea de angajat, dar numai CFP prevazut la punctul II de mai sus nu afecteaza vechimea în munca. Pentru restul situatiilor CFP si învoirile se înregistreaza într-o evidenta extracontabila si se trec în carnetul de munca la finele anului si se deduc din vechimea în munca.
V. Pe durata concediilor platite nu pot fi încadrate alte persoane, deci sarcinile se redistribuie.
VI. Pe durata CFP mai mari de 30 de zile se pot încadra alte persoane cu CIM pe durata determinata.

:offtopic: Interventie moderator
Cred ca este mult mai bine daca postati textele de lege actualizate si complete .. astfel incat sa evitam situatia de a va fi sters mesajul ca offtopic.