Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... infiintare ong
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

infiintare ong

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere de infiintare a unei asociatii? Multumesc!
cererea se depune la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala se afla sediul asociatiei.

prin cerere se solicita inregistrarea asociatiei in Registrul Asociatilor si Fundatiilor aflat la grefa Judecatoriei, in temeiul OG 26/2000.

la cerere veti anexa:
4 exemplare originale din statut,
4 exemplare originale din act constitutiv,
copii C.I. membrii,
cazierele fiscale,
acte doveditoare ale sediului,
dovada depunerii patrimoniului,
dovada disponibilitatii denumirii elib. de catre Ministerul Justitiei
taxa judiciara de timbru de 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei