avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... infiintare ong
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

infiintare ong

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere de infiintare a unei asociatii? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Andreea Tudor , Avocat 17:00, 11 Iunie 2010
cererea se depune la judecatoria in a carei circumscriptie teritoriala se afla sediul asociatiei.

prin cerere se solicita inregistrarea asociatiei in Registrul Asociatilor si Fundatiilor aflat la grefa Judecatoriei, in temeiul OG 26/2000.

la cerere veti anexa:
4 exemplare originale din statut,
4 exemplare originale din act constitutiv,
copii C.I. membrii,
cazierele fiscale,
acte doveditoare ale sediului,
dovada depunerii patrimoniului,
dovada disponibilitatii denumirii elib. de catre Ministerul Justitiei
taxa judiciara de timbru de 19 lei si timbru judiciar de 0,3 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre constituire asociatie - cateva detalii Oanamares Oanamares Alaturi de actiunea depusa la Judecatorie in vederea inregistrarii unei asociatii in Registrul Asociatiiolor si fundatiilor, mai este necesara depunerea ... (vezi toată discuția)
Cîte copii autentificate am nevoie? niksonmd niksonmd Am o mica neclaritate si cer un pic de ajutor, va rog: In momentul prezentarii la instanta judecatoreasca cite copii autentificate am nevoie de: - ... (vezi toată discuția)
Modificari la statutul unui ong ACRAFE ACRAFE Salut, Daca vreau sa aduc modificari Statutului unui ONG ce acte sunt necesare si unde se face inregistrarea noilor modificari? Pentru punct de lucru nou ... (vezi toată discuția)