Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imprumut firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imprumut firma

Sunt asociat unic si administrator al unui srl. Vreau sa imprumut firma cu o suma, pe care sa mi-o returneze dupa un anumit timp (cu sau fara dobanda). Cum pot sa fac in asa fel incit sa nu trec data returnarii imprumutului?

Faci o decizie a asociatului unic prin care stabilesti ca vei imprumuta societatea. Depui banii si ii ridici in masura posibilitatilor. Cu chitanta pentru justificarea in contabilitate.Din cate stiu eu nu poti imprumuta cu dobanda ci numai suma clara. Imprumutul poate fi facut pe 3 ani si reinnoit.

Nu trebuie sa faci nici o decizie a asociatului unic pt ca nu firma imprumuta ci persoana fizica. Cum ti-am spus faci un contract normal de imprumut intre pers. fiz si firma iar banii ii virezi in contul bancii scriind pe OP cf contractului de imprumut....
Decizia asociatului unic ii era necesara pentru ca persoana in cauza va avea tripla calitate : asociat unic, administrator si persoana fizica.Astfel pentru a evita un contract intre aceeasi parte si ca administrator si ca persoana fizica , o cale mai simpla era aceea de a decide ca in calitate de persoana fizica va imprumuta persoana juridica , cu suma de .... , aceasta fiind returnabila astfel...si se enumera conditiile.... etc.

am citit urmatorul text "Prin urmare, un eventual contract de imprumut fara dobanda incheiat intre o societate comerciala in calitate de imprumutator si o terta persoana, in calitate de imprumutat, va fi lovit de nulitate absoluta, conform dispozitiilor art. 34 alin. 2 din Decretul nr. 31/1954, orice act juridic care nu este facut in vederea realizarii acestui scop este nul.
"

de unde rezulta ca orice imprumut se acorda cu dobanda......nu???

Asa este in cazul acesta, dar la mine e invers.

Decizia asociatului unic ii era necesara pentru ca persoana in cauza va avea tripla calitate : asociat unic, administrator si persoana fizica.Astfel pentru a evita un contract intre aceeasi parte si ca administrator si ca persoana fizica , o cale mai simpla era aceea de a decide ca in calitate de persoana fizica va imprumuta persoana juridica , cu suma de .... , aceasta fiind returnabila astfel...si se enumera conditiile.... etc.

Ce am inteles eu, ca ordine a evenimentelor:
1. decizia asociatului unic de imprumut;
2. contract;
3. depunere bani.

Sau nu mai este nevoie de contract?