Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fiul obligat sa dea tatalui pensie ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fiul obligat sa dea tatalui pensie ?

Parintii divortati cand copilul avea 10 ani. Tatal da copilului pensie alimentara pana cand copilul termina studiile universitare. La cinci ani dupa acest moment tatal solicita pensie din partea fiului care este angajat. Tatal a fost/este pensionat medical, probabil mai recent pensionat pentru varsta (60 ani) cu venit probabil intre 7 si 900 lei. In ce conditii poate solicita aceasta pensie si ce cuantum ar avea - cum s-ar calcula ! ? Va multumesc !!!
Tot nu inteleg: pe ce criterii apreciaza instanta ca o persoana este "in nevoie" ? Merge pe criterii subiective sau pe cifre gen salariul minim pe economie, cosul zilnic etc .. ??
Si de exemplu daca persoana "in nevoie" detine un apartament proprietate personala iar cel care e obligat la intretinere lucreaza pe un salariu mediu si sta cu chirie ?? adica se raporteaza o avere de 40 000 euro plus pensie de boala la un salariu de 1400 ron si tot cel cu salariu trebuie sa intretina ? In codul familiei se pare ca asa stau lucrurile. se pot gasi insa si alte prevederi in alte legi ??
Starea de nevoie se refera la capcitatea de munca,la starea de sanatate si bineinteles la posibilitatile financiare,in ce masura acestea nu sunt deteriorate si datorita acestor situatii nu poate beneficia de o intretinere decenta