avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Care este legea in cazul concedierii colective?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:58, 13 Iunie 2010
potrivit art. 76 c. mun. trebuie respectata intreaga procedura prevazuta de aceasta lege inclusiv c.c.m. aplicabil.
- Lege nr. 312 din 18.06.2001 pentru aprobarea O.U.G. 98/1999 privind protectia sociala a persoanelor ale caror contracte individuale de munca vor fi desfacute ca urmare a concedierilor colective.
- Legea 53/2003 - Codul muncii,
- CCMN, CCM ramura, unitati si grupuri de unitati,
- Alte acte normative speciale pentru sectorul de stat.
Codul muncii - Legea nr. 53/2003 ca si
Legea nr. 168/1999 privind solutionarea
conflcitelor de munca.
De asemenea, contractul colectiv de munca si
conrtactul individual de munca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iunie 2010
Daniel Coman, Avocat
as mai adauga Directiva Consiliului nr. 98/59/CE din 20 iulie 1998 privind armonizarea legislaţiilor statelor membre referitoare la concedierile colective...e obligatorie si prevaleaza dreptului intern de cand am intrat in UE
as mai adauga Directiva Consiliului nr. 98/59/CE din 20 iulie 1998

si
DOCUMENT DE POZIŢIE AL ROMÂNIEI CAPITOLUL 13 – POLITICA SOCIALÃ ªI DE OCUPARE A FORŢEI DE MUNCÃ
care specifica ca "Directiva 98/59/CE privind corelarea legislaţiei statelor membre referitoare la concedierile colective, este transpusă în legislaţia română, în prevederile sale esenţiale, prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului (O.U.G.) nr. 98/1999 care înlocuieşte legislaţia anterioară în domeniu şi oferă un cadru unitar, nediscriminatoriu, pentru aplicarea măsurilor de protecţie socială a persoanelor disponibilizate prin concedieri colective din toate sectoarele de activitate, indiferent de forma de proprietate şi de modul de organizare a activităţii. "
Cu toate acestea, in CCMN nu s-au facut adaptari si in foarte putine litigii de munca s-a tinut cont de ea.

Alte discuții în legătură

Disponibilizari diana_76 diana_76 institutia publica urmeaza sa faca restructurari cf. OG 63/2010. As vrea sa stiu daca sunt obligati sa consulte sindicatul, daca gasesc un model de proces ... (vezi toată discuția)
Referitor la procedura concedierii colective cristina69 cristina69 Buna ziua Va rog, daca se poate, sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea speta:O societate comerciala care nu are contract colectiv de munca in vigoare, a ... (vezi toată discuția)
Despre concediere colectiva man2014 man2014 Buna ziua. va rog sa-mi spuneti daca la concedierea colectiva din care am facut si eu parte, pot invoca OUG 98/1999, completata de 49/2002 care se refera la ... (vezi toată discuția)