Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care este diferenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care este diferenta

Care este diferenta dintre "judecatorie" si "tribunal". Exista "tribunalul muncii" ?
Cum se impart procesele ? Ce sectii exista (de exemplu : contencios administrativ...)
:fight:
tribunalul muncii :D nici in o mie de ani nu se va intampla asa ceva !!! apropo' se vorbea de infiintarea acestuia prin 2000
[ link extern ]
exista o parte a unei relatii de munca ( dovedirii relatiilor de munca) pe care un salariat le-a avut cu o unitate si anume cea de refacere a vechimii ce este de competenta judecatoriei.
maran corina a scris:

Care este diferenta dintre "judecatorie" si "tribunal". Exista "tribunalul muncii" ?
Cum se impart procesele ? Ce sectii exista (de exemplu : contencios administrativ...)
:fight:

Diferenta dintre o judecatorie si un tribunal este data de competenta materiala de solutionare a litigiilor . Compententa materiala este reglementata de Codul de procedura civila.
Art.126 (1) din Constitutie prevede ca, justiţia se realizează prin Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi prin celelalte instanţe judecătoreşti stabilite de lege.
Legea nr.304/2004 prevede organizarea ICCJ, a curtilor de apel, a tribunalelor, a tribunalelor specializate si a judecatoriilor .