Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... competenta materiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

competenta materiala

In cazul in care in baza cim s-a incheiat un pr-vb de predare-primire bunuri, ulterior cim a incet, iar salariatul refuza sa preda bunurile primite in baza pr-vb, pentru obligatia de a face vs salariat cine este competenta sa judece? Tribunalul sau Judecatoria? As dori si o motivare! Va multumesc
Art. 1 Cpc
Judecatoriile judeca:
1. in prima instanta, toate procesele si cererile in afara de cele date de lege in competenta altor instante;
2. plangerile impotriva hotararilor autoritatilor administratiei publice cu activitate jurisdictionala si ale altor organe cu astfel de activitate, in cazurile prevazute de lege;
3. in orice alte materii date prin lege in competenta lor.

Art. 2
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani;
b) procesele si cererile in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu exceptia cererilor de imparteala judiciara, a cererilor in materia succesorala, a cererilor neevaluabile in bani si a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, dupa caz, posesorii, formulate de tertii vatamati in drepturile lor prin aplicarea legilor in materia fondului funciar;
c) conflictele de munca, cu exceptia celor date prin lege in competenta altor instante;
d) procesele si cererile in materie de contencios administrativ, in afara de cele date in competenta curtilor de apel;
e) procesele si cererile in materie de creatie intelectuala si de proprietate industriala;
f) procesele si cererile in materie de expropriere;
g) cererile pentru incuviintarea, nulitatea sau desfacerea adoptiei;
h) cererile pentru repararea prejudiciilor cauzate prin erori judiciare savarsite in procesele penale;
i) cererile pentru recunoasterea, precum si cele pentru incuviintarea executarii silite a hotararilor date in tari straine;
2. ca instante de apel, apelurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de judecatorii in prima instanta;
3. ca instante de recurs, recursurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de judecatorii, care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului;
4. in orice alte materii date prin lege in competenta lor.

Art. 3
Curtile de apel judeca:

1. in prima instanta, procesele si cererile in materie de contencios administrativ privind actele autoritatilor si institutiilor centrale;
2. ca instante de apel, apelurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de judecatorii si tribunale in prima instanta, daca prin lege nu se prevede altfel;
3. ca instante de recurs, recursurile declarate impotriva hotararilor pronuntate de tribunale in apel sau impotriva hotararilor pronuntate in prima instanta de tribunale, care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului, precum si in orice alte cazuri expres prevazute de lege
4. in orice alte materii date prin lege in competenta lor

Art. 4
Curtea Suprema de Justitie judeca:
1. recursurile declarate impotriva hotararilor curtilor de apel si a altor hotarari, in cazurile prevazute de lege;
2. recursurile in interesul legii;
3. abrogat
4. in orice alte materii date prin lege in competenta sa.

Art. 4^1
Competenta ce revine instantelor judecatoresti in legatura cu arbitrajul reglementat de cartea IV apartine instantei care ar fi fost competenta sa solutioneze litigiul in fond, in lipsa unei conventii arbitrale.

Iti multumesc pentru ca mi-ai transcris art din Cpc. Si totusi, cine are competenta materiala? Este litigiu de munca sau intram pe civil? Daca este litigiu de munca mergem pe tribunal, daca nu pe judecatorie. S-au gresesc? Cim a incetat...
Eu il vad pe civil!
Litigiile de munca sunt in competenta tribunalelor; cu unele exceptii( judecatoria este competenta in materia carnetelor de munca).
In speta, tribunalul este instanta competenta material( art.2 lit.c CPC).
Art 281 Cm spune ce obiecte apartin jurisdictiei muncii? Obligatia de face ce are ca obiect restituirea unui obiect de catre salariat se incadreaza in art 281 Cm? Are importanta ca cim a incetat?