avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... competenta materiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

competenta materiala

In cazul in care in baza cim s-a incheiat un pr-vb de predare-primire bunuri, ulterior cim a incet, iar salariatul refuza sa preda bunurile primite in baza pr-vb, pentru obligatia de a face vs salariat cine este competenta sa judece? Tribunalul sau Judecatoria? As dori si o motivare! Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:27, 27 Aprilie 2010
In conditiile in care c.i.m. a incetat, obligatia de a face este supusa dreptului comun ... in speta, este competenta material judecatoria de la domiciliul paratului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta intre tribunal si judecatorie dpm73 dpm73 Buna ziua!As vrea sa stiu si eu, pentru cultura mea generala ,care este diferenta dintre TRIBUNAL si JUDECATORIE (vezi toată discuția)
Declarare apel inainte de comunicarea hotararii ContSters148939 ContSters148939 Am inteles ca pot declara apel improtriva incheierii sedintei din data X, intr-un dosar pentru stabilirea programului de vizitare a unui copil, precizand ca ... (vezi toată discuția)
Recurs lesko lesko Buna ziua, in cazul unui recurs cine il judeca? (vezi toată discuția)