avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RECURS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RECURS

Buna ziua,
in cazul unui recurs cine il judeca?
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 20:32, 27 Martie 2010
● competenta materiala a tribunalelor

1) tribunalele judeca in prima instanta cererile date prin lege in competenta lor

2) ca instante de apel, judeca apelurile declarate impotriva hot pronuntate de judecatorii in prima instanta

3) ca instante de recurs, judeca recursurile declarate impotriva hot pronuntate de judecatorii care, potrivit legii, nu sunt supuse apelului


astfel, tribunalul judeca in prima instanta :

a) procesele si cererile in materie comerciala ale caror obiect are o valoare de peste 100.000 lei precum si procesele si cererile in aceasta materie ale caror obiect neevaluabil in bani

b) procesele si cererile in materie civila ale caror obiect are o val de peste 500.000

c) conflictele de munca cu exceptia celor date prin lege in competenta altor instante

d) cererile in materie de cont admin in afara de cele date in competenta curtilor de apel

e) cererile in materie de creatie intelectuala si proprietate industriala

f) cererile pt incuviintarea, nulitatea si desfacerea adoptiei



Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2010
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Daca sentinta ce urmeaza a fi atacta cu recurs este pronuntata de o judecatorie, recursul este judecat de catre tribunal. Daca sentinta a fost data de tribunal, recursul se judeca de catre Curtea de Apel.
Recursul este judecat de instanta superioara celei care a pronuntat sentinta atacata cu recurs!
:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta materiala dacmoto dacmoto In cazul in care in baza cim s-a incheiat un pr-vb de predare-primire bunuri, ulterior cim a incet, iar salariatul refuza sa preda bunurile primite in baza ... (vezi toată discuția)
Competenta materiala - anulare act administrativ serbyo serbyo Buna ziua, Am solicitat Trib. Sc.administrativ fiscala anularea unui act administrativ emis de AFP Ialomita si obligarea AFP la restituirea sumei de 9500 lei. ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre tribunal si judecatorie dpm73 dpm73 Buna ziua!As vrea sa stiu si eu, pentru cultura mea generala ,care este diferenta dintre TRIBUNAL si JUDECATORIE (vezi toată discuția)