Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cazier fiscal pentru viitorul asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cazier fiscal pentru viitorul asociat unic

Buna ziua!
Am si eu o intrebare: in cazul unui contract de cesiune in care o persoana terta va fi asociat unic va trebui sa depuna la ONRC pe langa celelalte acte si cazierul fiscal?.

Daca trebuie, acea persoana(viitorul asociat unic) avand niste diferente de la fisele fiscale neachitate, este o problema? Nu este ok cazierul fiscal la ONRC pentru a deveni asociat al firmei respective/

Multumesc anticipat!
Il solicita cei de la ONRC, in momentul in care depuneti cesiunea .
Multumesc dar daca in cazierul fiscal este specificat faptul ca acea persoana are neachitate diferente din fisele fiscale, ONRC poate respinge cesiunea?
Ma indoiesc ca sunt trecute aceste datorii in cazierul fiscal.
Aveti deja emis unul ?
Daca nu, solicitati un cazier, costa 20 ron si verificati ce scrie in el.

Multumesc pt. raspuns!
Nu am, dar vreau sa solicit unul si ma gandeam ca daca ai niste datorii la fisc ca persoana fizica nu poti fi asociat unic la o firma!
Acele datorii ar aparea probabil intr-un certificat fiscal, nu in cazierul fiscal, nu au nici o legatura.
Succes cu cesiunea!