Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Recuperarea contributiei de asigurari sociale de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Recuperarea contributiei de asigurari sociale de sanatate

Sunt somer si in urma cu cateva zile am ajuns la urgenta. Acolo mi s-a prescris o reteta pentru care am platit integral toate medicamente. Nu a fost o reteta compensata. As dori sa stiu daca pot sa-mi recuperz banii dati medicamente de la CAS. Multumesc anticipat pentru raspuns.
da, se poate.. cu reteta respectiva, daca medicamentele in cauza erau compensate va adresati cu o cerere la cas pentru restituirea valorii acestora.. din cate stiu, sistemul actual este in coplata, platiti anumte servicii si medicamente dvs si celelalte sunt suportate de cas.. vedeti unde anume va incadrati
Iata ce mi-au raspuns cei de la CAS Brasov: "
Potrivit Anexei 30 din Ordinului MS/CNAS nr. 265/408 pentru aprobarea
Normelor metodologice de aplicare a Contractului cadru privind conditiile
acordarii asistentei medicale in cadrul sistemului de asigurari sociale de
sanatate pentru anul 2010, nu exista posibilitatea decontarii
contravalorii medicametelor achizitionate de catre d-voastra in baza unei
retete simple. In situatia in care v-ati fi incadrat intr-una din cazurile
de asigurati care beneficiaza de gratuitate sau compensare a pretului
medicamentelor, medicul prescriptor ar fi tinut cont si v-ar fi eliberat o
astfel de reteta". E corect asa sau pot sa-mi recuperez banii. Mentionez ca acele medicamente se afla pe lista de medicamente compensate.
1. In raspunsul primit de la CJAS se spune:
In situatia in care v-ati fi incadrat intr-una din cazurile de asigurati care beneficiaza de gratuitate sau compensare a pretului medicamentelor, medicul prescriptor ar fi tinut cont si v-ar fi eliberat o astfel de reteta.

2. Asadar nu spune ca acele medicamente nu sunt compensabile ci ca bolnavul respectiv nu avea dreptul la asa ceva.
3. Puteti face o sesizare la CNAS.