Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare salariat

O persoana incadrata acum dupa noile state de organizare intr-o institutie publica ca muncitor calificat anterior fiind incadrata pe o functie ca muncitor necalificat va fi salarizata corespunzator salarizarii din decembrie 2009 a unui muncitor calificat|? Si pe ce treapta va fi incadrata acum, inainte erau 6 trepte , iar acum sunt 4. Va rog sa ma lamuriti. In ce treapta va fi incadrata acum si care va fi salarizarea|? multumesc
Pai cand a fost incadrat muncitor calificat, nu i s-a stabilit si treapta de salarizare? Pentru ca asa ar fi fost normal, prin dispozitia/decizia de numire in functie. Cum a ajuns din muncitor necalificat muncitor calificat?
urmeaza sa fie incadrata...
Pe treapta prevazuta in noul stat de functii pentru acel post de muncitor calificat.
In hotararea de reorganizare a institutiei ar trebui sa fie specificate gradele/treptele pentru toate functiile...

I se va stabili salariul prin asimilare cu cel avut de un muncitor calificat cu aceeasi treapta in decembrie 2009.