Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - cum se determina baza de impozitare?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - cum se determina baza de impozitare?

Cat este baza de inpozitare la PFA.
Trebuie sa platesc si Pensie,Sanatate.
Menzionez am gasit de lucru vrea ca PFA plateste 900 EUR fix pe luna.

Merita asta ar fi intrebarea me a

.Multumesc mult.
baza de impozitare a unui PFA se determina functie de codul CAEN si optiunea dvs la infiintarea sau pe parcurs, prin una din cele 2 metode :
1. pe baza normei de venit ( adica admin fiscala va stabileste o suma pe care trebuie sa o achitati trimestrial, indiferent de ce venituri realizati) este ceva mai simplu, si va puteti face o idee functie de jutet accesand aici: [ link extern ]
2. in sistem real pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla. acest lucru presupune tinerea evidente contabile prevazuta de OMFP 1040/2004 si care in principiu se rezuma la venituri minus cheltuieli deductibile = baza de impozitare din care veti datora fiscului 16% aplicata acesteia
Dvs aveti optiunea de a alege sist de impozitare astefel incat s ava fie in avantaj; de retinut ca sunt si coduri CAEN pentru care nu puteti opta pentru norma de venit
In afara de acest 16% datorat fiscului mai trebuie sa dati si 5.5 % la CASS si la CAS etse bine sa mergeti la casa de pensii (mai ales daca aceasta este singura sursa de venit) sa intrebati fiindca sunt ceva diferente de la un judet la altul...
mayer, utilizator