Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si asigurarile de sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si asigurarile de sanatate

Sunt angajat cu carte de munca (8 ore), sunt angajat si part-time pe baza de contract. Am si un PFA, iar in cazul acesta lucrez pe baza de contract (IT).
Intrebarea este: ca PFA trebuie sa mai platesc si asigurarile de sanatate? Daca da, cum se procedeaza si cat trebuie platit?

Multumesc.
Daca persoana fizica autorizata (PFA) are si calitatea de salariat, aceasta are obligatia de a plati contributia la asigurarile sociale de sanatate asupra tuturor veniturilor obtinute, chiar daca le realizeaza in acelasi timp.
Informatii aveti la adresa [ link extern ] /
Da. Incheiati contract cu casa de sanatate. 5,5%
radacini a scris:

Da. Incheiati contract cu casa de sanatate. 5,5%

5,5% din ce? pe an, pe luna? multumesc
5.5% din venitul net obtinut din PFA.
Daca venitul net din PFA, este stabilit pe baza normei de venit, atunci aplicati 5.5% normei care v-a fost comunicata de Admin. fin
Daca venitul net din PFA il determinati in sistem real, atunci va trebui sa mergeti la Casa de Sanatate cu decizia de impunere emisa de Admin. fin pe baza venitului estimat ( cel din declaratia 220). Pe baza acesteia, Casa de Sanatate va calculeaza sumele datorate ( si termenele de plata) urmand ca anul viitor functie de ceea ce realizati in mod real ( venituri, minus cheltieli deductibile) sa se faca regularizarea sumelor datorate
Si intrun caz si in celalat, trebuie sa mergeti la Casa de Sanatate, platile se fac trimestrial
mayer, utilizator