Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA PLATA CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA PLATA CASS

Daca poate cineva,va mai rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Cum am mai spus, sunt pensionara la limita de varsta si sunt PFA. Intrebarea mea este; trebuie sa platesc contributie la pensii daca eu sunt deja pensionara de acum si cat voi trai?
Conform art. 11 din Legea pensiilor nr. 263/2010 titularii PFA nu platesc cas pt pensie daca sunt pensionari.
Mii de multumiri pt raspuns.
CASS(contributia de asigurari sociale de sanatate) este altceva decat CAS(contributia de asigurari sociale).
CAS nu, CASS da, platiti.
Multumesc mult pt precizare. Am inteles. Le-am cam incurcat, prescutarile, :(
Intrebare: daca un PFA este in sistem real si in primul trimestru al acestui an venituri -cheltuieli= - venit net adica nu are venit, contributia la sanatate o mai plateste? la ce venituri se raporteaza cei 5.5%? multumesc