avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA PLATA CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA PLATA CASS

Daca poate cineva,va mai rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Cum am mai spus, sunt pensionara la limita de varsta si sunt PFA. Intrebarea mea este; trebuie sa platesc contributie la pensii daca eu sunt deja pensionara de acum si cat voi trai?
Cel mai recent răspuns: stan camelia , utilizator 13:08, 4 Martie 2012
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform art. 11 din Legea pensiilor nr. 263/2010 titularii PFA nu platesc cas pt pensie daca sunt pensionari.
Mii de multumiri pt raspuns.
CASS(contributia de asigurari sociale de sanatate) este altceva decat CAS(contributia de asigurari sociale).
CAS nu, CASS da, platiti.
Multumesc mult pt precizare. Am inteles. Le-am cam incurcat, prescutarile, :(
Intrebare: daca un PFA este in sistem real si in primul trimestru al acestui an venituri -cheltuieli= - venit net adica nu are venit, contributia la sanatate o mai plateste? la ce venituri se raporteaza cei 5.5%? multumesc

Alte discuții în legătură

Pensionar inregistrat pfa - care sunt contributiile obligatorii? stelach stelach Buna ziua, un pensionar, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, ce obligatii fiscale are,are obligatia incheierii unui contract de asigurari de ... (vezi toată discuția)
Pfa - contributii obligatorii atepelus atepelus Ce contributii sunt obligatorii?-sanatate/somaj/pensie/etc Multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionar militar si pfi - cass se plateste de 2 ori? pfipensionar pfipensionar Buna ziua, Sunt pensionar militar de cativa ani si anul trecut mi-am infiintat un PFI. Intrebarea mea este: achit contributia la asigurarile de sanatate de ... (vezi toată discuția)