Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare drept de proprietate

Buna ziua ,
Am o intrebare legata de o mostenire . Am mostenit , impreuna cu un frate vitreg , un imobil si un teren in cote de 5/8 - eu si 3/8 - el . Terenul este in indiviziune cu un alt proprietar . Fratele meu este de acord sa imi vanda cota care i-a revenit , dar , nu se poate efectuia cadastrul si intabularea din cauze legate de celalalt proprietar al terenului aflat in indiviza. Intrebare : poate fratele meu sa imi vanda dreptul de proprietate obtinut prin certificatul de mostenitor ? Mentionez ca celalalt proprietar nu are efectuata succesiunea dupa sotia decedata , motiv pentru care nu se poate iesi din indiviziune.
Multumesc .
da, poate sa va vanda cota indiviza, iar pentru vanzarea acesteia nu este necesar sa aveti cadastru si intabulare
Petre Enache, Avocat
Va poate vinde in baza certificatului de mostenitor cota indiviza. Depinde acum daca notarul va face actele fara cadastru.:-/
av. M.Hornea
Multumesc de raspuns... Cadastrul pentru lotul intreg este facut , precum si pentru fiecare lot in parte . Intabularea a fost refuzata de ANCPI . In baza acestui refuz noarul sustine ca nu poate efectua tranzactia.
Daca partile sunt de acord, vanzarea se poate face fara cadastru, mai ales ca este vorba despre o cota indiviza nu de un bun determinat.
Mergeti la alt notar.
av.M.Hornea
Multumesc pentru sprijinul acordat ...