Forum Discuţii juridice Achiziţii publice evaluarea ofertei
Discuție deschisă în Achiziţii publice

evaluarea ofertei

Buna ziua,

O autoritate contractanta poate respinge o oferta pe motivul ca preturile materialelor si al manoperei este mai mare decat cel practicat pe piata?
Mentionez ca oferta totala are pretul cel mai scazut, acesta fiind si criteriul de atribuire utilizat in procedura, iar pretul ofertat se situeaza sub valoarea estimata publicata in seap. Precizez ca oferta este si eligibila, indeplinind toate criteriile solicitate.
Multumesc!
Daca criteriul este pretul cel mai scazut, este situat sub valoarea preconizata in documentatia de achizitie si oferta respecta conditiile cerute trebuie respectat intru totul acest criteriu, chiar daca unele produse au pretul mai mare decat pretul pietei.
Nu se justifica! Faceti contestatie la CNSC cu privire la rezultatul atribuirii ofertei respective! Succes
LOREDANITA a scris:

Buna ziua,

O autoritate contractanta poate respinge o oferta pe motivul ca preturile materialelor si al manoperei este mai mare decat cel practicat pe piata?
Mentionez ca oferta totala are pretul cel mai scazut, acesta fiind si criteriul de atribuire utilizat in procedura, iar pretul ofertat se situeaza sub valoarea estimata publicata in seap. Precizez ca oferta este si eligibila, indeplinind toate criteriile solicitate.
Multumesc!

Din ce am citit mai sus nu reusesc sa imi dau seama: daca valoarea materialelor si a manoperei sunt mai mari decat cele aflate pe piata si totusi aveti pretul sub cel estimat de autoritatea contractanta cum sa va respinga????? Aveti grija ca propunerea dumneavoastra financiara sa nu fie intocmita pentru cantitatea minima iar valoarea estimata de autoritatea contractanta sa fie pentru cantitatea maxima.