Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MODIFICARE FUNCTIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MODIFICARE FUNCTIE

Angajatorul poate modifica unilateral functia pe care este incadrat un salariat, in sensul de exemplu din Manager in inginer?? Ce prevede legea in acest sens? Multumesc!
dust_in_the_wind, utilizator
Intai cititi contractul de munca pe care l-ati semnat cu angajatorul si vedeti ce clauze sunt prevazute in el. Teoretic nu se poate, dar...sunt necesare mai multe detalii.Daca a fost o decizie la nivel de societate in care se restructureaza posturile , oricum trebuia sa va aduca la cunostinta.
nu nu poate decat daca ar santiona disciplinar salariatul cu retrogradarea din functie, sau daca in urma unei evaluari constata ca nu mai corespunde profesional ...ceea ce este totusi greu de dovedit.

in fine prin acordul partilor prin incheierea unui act aditional la c.i.m.