avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demisie din functia de administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demisie din functia de administrator

Sunt aministrator(cu drepturi depline) si asociat la o societate.Din pacate nu ne intelegem prea bine cu asociatul,fapt pentru care am propus de mai multe ori ca imi dau demisia si plec din firma,insa el nu vrea acest lucru.Nu vrea sa fie nici administrator,nu accepta nici pe altul si nici firma nu vrea s-o vanda.Cum pot iesi din acceasta incurcatura?
Cel mai recent răspuns: ghitta , utilizator 13:10, 26 Iunie 2010
puteti sa va dati demisia din functia de administrator. aveti posibilitatea cesiunii partilor sociale catre alt asociat sau catre cel existent sau, asociatul existent sa-si cesioneze partile sociale detinute.
Sau va puteti retrage din societate, in conditiile prevazute de art. 226 alin. 1 lit. c) din Legeanr. 31/1990 (legea societatilor comerciale).

Redau ma jos articolul:

ART. 226
(1) Asociatul în societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau în societatea cu răspundere limitată se poate retrage din societate:
a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalţi asociaţi;
c) în lipsa unor prevederi în actul constitutiv sau când nu se realizează acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, în baza unei hotărâri a tribunalului, supusă numai recursului, în termen de 15 zile de la comunicare.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), instanţa judecătorească va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi cu privire la structura participării la capitalul social a celorlalţi asociaţi.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părţile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociaţilor ori de un expert desemnat de aceştia sau, în caz de neînţelegere, de tribunal.


In fine, mai exista si variante dizolvarii societatii, conform art. 227 din legea sus-mentionata.

ART. 227
(1) Societatea se dizolvă prin:
[...]
d) hotărârea adunării generale;
e) hotărârea tribunalului, la cererea oricărui asociat, pentru motive temeinice,
precum neînţelegerile grave dintre asociaţi, care împiedică funcţionarea
societăţii;
[...]
catalin ciobanu a scris:

puteti sa va dati demisia din functia de administrator.

asa ceva nu exista in legea 31 !!!
Administratorul este numit si revocat de catre AGA
Varianta propusa de timi care nu este consilier juridic probabil este cea mai buna = dizolvare , lichidare , radiere
Actul constitutiv stipuleaza o asemenea situatie.
adrian stoica a scris:

catalin ciobanu a scris:

puteti sa va dati demisia din functia de administrator.

asa ceva nu exista in legea 31 !!!
Administratorul este numit si revocat de catre AGA
Varianta propusa de timi care nu este consilier juridic probabil este cea mai buna = dizolvare , lichidare , radiere


putem folosi notiunea de depunere a mandatului de administrator in locul demisiei....
daca eu, in calitate de administrator doresc incetarea relatiilor impuse de functie cu societatea administrata si asocietii nu doresc acest lucru(revocarea din functie) trebuie sa le mentin pina....cind?

Alte discuții în legătură

Hotarare de dizolvare si lichidare ciprianr ciprianr Buna ziua, Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de Hotarare de Dizolvare si Lichidare pentru un SRL cu 2 asociati? Va multumesc, (vezi toată discuția)
Inchidere srl ContSters168570 ContSters168570 Avem un srl cu doi asociati 50% cu 50% iar eu sunt administrator unic.Doresc sa ma despart de celalalt asociat insa el nu este de acord.Nu doreste sa ne ... (vezi toată discuția)
Demisie administrator alfamar grup srl alfamar grup srl AM O SOCIETATE DIN ANUL 2000 IN CARE SUNTEM 2 ASOCIATI. EU AM 40% DIN PARTI SI SUNT SI ADMINISTRATOR. ASOCIATUL MEU NU MAI VREA SA AVEM ACTIVITATE PE ACEASTA ... (vezi toată discuția)