Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ascult muzica tare la bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ascult muzica tare la bloc

(nu am stiut in ce categorie sa incadrez subiectul meu)
Am cautat pe forum un raspuns la intrebarea mea, insa nu am gasit.
Locuiesc la bloc, mai exact la etajul 4.
De obicei ascult muzica tare,maxim 2 ore pe zi, in afara orelor de liniste (14:00-17:00 si 22:00 - 08:00).
Zilele trecute am fost amenintat de o vecina care locuieste la parter, ca o sa cheme politia daca o sa mai ascult muzica.
In schimb vecinii care locuiesc sub mine la etajul 3,2 si 1 nu mi'au reprosat niciodata nimic in legatura cu muzica.
REPET: NU ASCULT MUZICA IN INTERVALUL ORELOR DE LINISTE!!
Intreabrea mea: Daca doamna de la parter o sa cheme politia pentru ca ascult muzica la intensitate mai mare (in afara orelor de liniste) pot primi amenda ?
Multumesc anticipat!
heciu, utilizator
Probabil ca politia daca va fi sesizata,va va avertiza intai si apoi va va amenda conform legii nr.61/1991 pentru tulburarea linistii publice.
Totusi,indiferent de preferintele dvs.muzicale,pe care le pot si respecta,exista oameni care nu suporta muzica tare si nici nu pot fi obligati sa o suporte.
Aveti posibilitatea sa ascultati muzica pe care o doriti , la intensitatea dorita in discoteci sau cluburi.
Acestea sunt prevederile legale,pe care si dvs.trebuie sa le respectati,chiar daca nu va convin.
Nimeni nu va poate impiedica sa ascultati muzica,dar la intensitate redusa.
Radu Gabrian, Mediator
evident ca in astfel de situatii, veti primi amenda. nu este voie sa ascultati muzica la maxim chiar si in afara intervalului in care trebuie pastrata linistea.
aveti la dispozitie si castile...acolo puteti sa o dati la maxim.
MYRA CIMPEAN , Avocat
heciu a scris:

Intreabrea mea: Daca doamna de la parter o sa cheme politia pentru ca ascult muzica la intensitate mai mare (in afara orelor de liniste) pot primi amenda ?
Multumesc anticipat!

Cu siguranta nu vei primi avetisment, ci amenda, daca nu o pui tu la punct pe vecina de la parter.
Tot un ticalos de vecin (afin cu mine) m-a pus la punct. Iti voi povesti pentru a sti ce si cum sa faci.
Dupa o veselie (impreuna cu sotia) cu manele, cantece de "dor si jale" toate dupa amiaza, dupa ora 12 in noapte, intre vecinii mei au inceput certurile cauzate de aburii alcoolului. Era ora 3 in noapte, cand, cu chiu si cu vai, am adormit. Desteptarea mea fiind la ora 5:45 AM, numai ingerul meu pazitor nu m-a trimis in ceruri pentru ca la intoarecerea de la serviciu am adormit la volan.
Ajuns acasa, fara a avea chef de mancare, m-am pus in pat pe la ora 6 PM. Vecinii mei au continuat petrecerea in asa hal incat pe la ora 7:45 serara m-am trezit si am batut cu pumnul in perete. Dupa 15 min. suna la usa 4 ofiteri si subofiteri de politie plus 2 elevi. Mai lipseau mascatii! Cica mi-am deranjat veciunul.
Cum inca sunt novice in arta ticalosiei (puteam sa spun ca mi-am batut un gratar pentru cina:P) le-am povestit ce mi s-a intamplat si i-am rugat sa ma priveasca in ce hal sunt. Mi-au spus ca pe viitor sa sesizez organele de politie, ca de aceea exista.
Zis si facut! cam peste vreo 8 zile, iar chef la vcini. Am sunat politia cam pe la ora 22:30. Fiind foarte "operativi" a sosit la usa mea pe la ora 23:45 un lucrator al sectiei de politie, care, daca alegea drumul cel mai scurt (peste bloc), avea de parcurs cca 50m. A venit, m-a ascultat in prezenta sotiei si m-a spus ca va cerceta si imi va comunca raspunsul. In acel momnet, vecinii mei, poate obositi de atata chef (sau poate avetizati) erau ca ingerii.
Au trecut cel putin 5 saptamani si primesc aviz de la posta. Plec intr-un suflet la posta sa fad ce masuri a luat politia pentru a-mi asigura linistea.
In plic gasesc un PV de contraventie prin care am fost amendat cu 100 lei pentru ca sesizarea me-a nu s-a confirmat.#-o

P.S. Proverbul Lupul isi schimba parul, dar naravul, ba se traduce prin: militieni au fost militeni sunt inca si or fi in neamul romanesc...
Multumesc tuturor ptr raspunsuri.
O zi buna in continuare!
Buna ziua,

Am un vecin care are obiceiul sa asculte muzica ziua, dar are un subwoofer de cateva sute de watti de imi tremura toata mobila din casa eu stau in lateraul lui, am fost la el de 3 ori spunandu-i cu urmatoarea ocazie o sa chem politia daca o sa-l mai dea tare, in cazul in care o sa vina politia la el o sa i se dea vreo contraventie sau cum se procedeaza, are vreun interval de ore in care poate sa asculte atat de tare , nici eu nu vreau sa fiu prea exagerat dar cateodata vin f obosit de la munca si nu pot sa dorm la pranz, astept un feedback de la dvs.

Multumesc !