Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cerere de reposesie a bunurilor
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cerere de reposesie a bunurilor

Buna ziua!
am si eu o firma care este in procedura de reorganizare. A fost intocmit planul de reorganizare insa nu a fost inca confirmat, urmand a fi pus in discutie la adunarea creditorilor. Zilele acestea, unul dintre creditori care este inscris in tabelul definitiv, respectiv o firma de leasing a formulat o cerere de reposesie a bunurilor cerand instantei ca debitoarea sa fie obligata a preda acele bunuri. Autoturismele au fost incluse in planul de reorganizare si noi consideram ca daca le-am preda ne-ar fi afectat desfasurarea activitatii. Ce pot face in acest caz ca sa ma apar de aceasta cerere? Se formuleaza contestatie si care este termenul in care trebuie sa raspund acestei cereri?
Buna ziua .
Termenul de contestare este stabilit de instanta .
Marius Bote.
In conformitate cu art 86 din lege un contract nu poate fi reziliat decat daca adm judiciar solicita acest lucru !
Important consider ca este aprobarea planului de reorganizare de catre creditori !
Asta si vreau. Sa tergiversez pana cand va fi confirmat planul de reorganizare dar eu trebuie sa ma apar. Contractele de leasing au fost reziliate in mod unilateral de firma de leasing in feb 2009 inainte sa intru in insolventa
Pai in acest caz datele problemei se shimba ...
Soc de leasing este proprietara de drept a bunurilor si ca atare are tot dreptul sa le ceara