Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firma in insolventa: Lichidatorul vs. firma leasing
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firma in insolventa: Lichidatorul vs. firma leasing

Am urmatoarea situatie:

Firma mea a intrat in insolventa. La data intrarii aveam 2 rate neplatite catre firma de leasing.

Acum sunt in perioada de supraveghere, urmand ca in curand sa se voteze planul de reorganizare.

Firma de leasing, trecand 3 luni neplatite, si-a trimis un recuperator dupa masina.

Lichidatorul meu nu a fost de acord ca masina sa fie recuperata, cerand ca pana la votarea planului de reorganizare sa ramana in posesia mea, fiind cruciala in vederea reusitei reorganizarii. Dupa ce se voteaza planul este evident ca-mi voi onora platile, inclusiv restantele. Dar este posibil, legal, doar din acel moment. Ei nici macar nu s-au inscris in tabelul creditorilor, desi au fost notificati.

Deocamdata cei de la leasing n-au mai spus nimic.

Totusi, as vrea sa stiu daca sa ma astept la o recuperare abuziva din partea lor sau mai rau, sa fiu oprit in trafic de politie pentru furt, etc ...

Va multumesc.
nhms a scris:

Totusi, as vrea sa stiu daca sa ma astept la o recuperare abuziva din partea lor sau mai rau, sa fiu oprit in trafic de politie pentru furt, etc ...

Raspunsul este NU, NU. Nici una nici alta. Lichidatorul a procedat corect (dar intre noi fie vorba este administrator judiciar, nu lichidator, atata timp cat nu s-a aprobat macar planul de reorganizare).
M-a sunat un avocat din partea firmei de leasing cu intentia de a ma convinge sa predau masina. Si pentru ca m-a ameninta ca n-o sa-mi aprobe planul de reorganizare, l-am rugat sa vina cu executorul ca s-o ia singur.

In discutie el a afirmat "contractul a fost reziliat" dar cand i-am cerut rezilierea a spus ca nu poate sa mi-o dea.

De asemenea, vad ca mi se emit in continuare facturi lunare, desi au trecut 2 luni de atunci.

Se poate ca un contract sa fie reziliat si totusi inca sa se emita facturi?
nhms a scris:

Se poate ca un contract sa fie reziliat si totusi inca sa se emita facturi?

Nu. Daca este reziliat, urmatoare miscare este executarea sau in cazul dvs. inscrierea la masa credala.