Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Buna ziua,
Pot actiona in judecata o societate care se afla in insolventa pentru neplata unei facturi emise dupa intrarea respectivei societati in insolventa? Daca da, pe ce cale?
Mentionez ca societatea a intrat in insolventa in anul 2012, dar isi desfasoara in continuare activitatea.
Poate este in reorganizare societatea, in acest caz putand emite facturi.
Da, societatea debitoare este in reorganizare, iar societatea noastra a emis o factura pentru furnizare produse, in baza unui contract, si debitoarea nu a platit aceasta factura la scadenta.
Incercati sa luati legatura cu administratorul judiciar si vedeti ce va spune. Poate nu au avut incasari suficiente intr-o anumita luna cf.planului de reorganizare si atunci ii mai pasuiti .....
Am luat legatura cu administratorul care ne tot amana. Ii putem da in judecata pentru recuperarea datoriei daca sunt in reorganizare?
Aveti posibilitatea de a solicita, printr-o cerere adresata instantei, intrarea societatii in faliment.