Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PUNCT DE LUCRU
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PUNCT DE LUCRU

Multumesc tuturor pt. raspunsuri.=D>
Mai am o nelamurire: Exista vreo sanctiune in cazul nedeclararii punctului de lucru la finante?
alina_fbs, utilizator
Vezi Lege nr. 273 din 29/06/2006 – privind finantele publice locale

(7) Plătitorii de impozite şi taxe care au organizate puncte de lucru stabile cu minimum 5 angajaţi pentru respectivul punct de lucru sunt obligaţi să solicite înregistrarea fiscală a acestora, ca plătitor de impozit pe venituri din salarii, la organul fiscal în a cărui rază teritorială se află punctul de lucru. Solicitarea se face în termen de 15 zile de la data înfiinţării, pentru punctele de lucru nou-înfiinţate. Organul fiscal are obligaţia ca în termen de 5 zile de la înregistrarea fiscală să comunice în scris primarului acest lucru. Plătitorii de impozite şi taxe prevăzuţi în acest alineat au obligaţia să organizeze evidenţa contabilă corespunzătoare pentru determinarea impozitului pe venitul din salarii calculat, reţinut şi vărsat.

Si norme metodologice - Legea 216/2001 este abrogata de Legea 273(cea mentionata mai sus)

Ministerul Finanţelor Publice
Normă metodologică din 08/05/2001
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 290 din 01/06/2001
Intrare in vigoare: 01/06/2001
privind aplicarea prevederilor art. 30 alin. (4), (5), (6) şi (7) din Legea bugetului de stat pe anul 2001 nr. 216/2001
Publicat în 01/06/2001

1. În înţelesul prezentelor norme metodologice, prin punct de lucru stabil se înţelege un centru de activitate din structura unui agent economic cu personalitate juridică, cu minimum 5 angajaţi cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată, care are un caracter fix sau permanent, cum ar fi un birou, un sediu secundar, o fabrică, un magazin, un atelier, o mină, un puţ petrolier sau de gaze, o carieră sau orice alt loc de extracţie a resurselor naturale şi altele asemenea.
2. Plătitorii prevăzuţi la art. 30 alin. (5) din Legea nr. 216/2001 sunt obligaţi să solicite, în termenul prevăzut la art. 30 alin. (6) din aceeaşi lege, înregistrarea fiscală a punctelor de lucru stabile, ca plătitori de impozit pe veniturile din salarii, scop în care depun la organul fiscal în a cărui rază teritorială se află punctul de lucru stabil formularul "Declaraţie de înregistrare fiscală pentru persoane juridice, asociaţii familiale şi asociaţii civile fără personalitate juridică - IMP 1.1, cod 14.13.01.10/1", în vederea atribuirii codului de înregistrare fiscală şi a eliberării certificatului de înregistrare fiscală.
3. Codul de înregistrare fiscală atribuit va fi distinct de cel al entităţii care a înfiinţat punctul de lucru stabil.
4. Pentru punctele de lucru stabile, înfiinţate prin actul constitutiv al agentului economic cu personalitate juridică, declaraţia de înregistrare fiscală va fi însoţită de copia autentificată de pe actul constitutiv al acestuia, precum şi de dovada deţinerii spaţiului în care punctul de lucru stabil îşi desfăşoară activitatea sau, după caz, de aprobarea pentru utilizarea spaţiului în care se organizează activitatea, dată de autoritatea competentă.
5. Dacă punctele de lucru stabile sunt înfiinţate ulterior autorizării agenţilor economici cu personalitate juridică, declaraţia de înregistrare fiscală va fi însoţită de copia legalizată de pe hotărârea judecătorească privind înfiinţarea punctului de lucru stabil sau de pe hotărârea adunării generale a acţionarilor prin care s-a hotărât înfiinţarea punctelor de lucru stabile, de o copie de pe certificatul de înregistrare fiscală a agentului economic care le-a înfiinţat, precum şi de dovada deţinerii spaţiului în care punctul de lucru stabil îşi desfăşoară activitatea sau, după caz, de aprobarea pentru utilizarea spaţiului în care se organizează activitatea, dată de autoritatea competentă.
6. Plătitorii de impozite şi taxe, care au organizate puncte de lucru stabile, au obligaţia să completeze şi să depună la organele fiscale la care punctele de lucru stabile sunt luate în evidenţă ca plătitori de impozite şi taxe declaraţia privind obligaţiile de plată la bugetul de stat, întocmită distinct pentru punctele de lucru stabile înfiinţate, precum şi să respecte toate obligaţiile ce revin angajatorilor din aplicarea reglementărilor referitoare la impozitul pe venit, începând cu data de întâi a lunii următoare înregistrării şi până la data încetării activităţii.
7. Plătitorii prevăzuţi la art. 30 alin. (5) din Legea nr. 216/2001 sunt obligaţi să comunice organelor fiscale modificările intervenite în datele declarate, inclusiv încetarea temporară sau definitivă a activităţii punctelor de lucru stabile, în termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin depunerea la organul fiscal în a cărui rază teritorială a fost înregistrat punctul de lucru stabil a formularului "Declaraţie de menţiuni pentru persoane juridice, asociaţii familiale şi asociaţii civile fără personalitate juridică - IMP 1.2, cod 14.13.01.11/1".
8. Plătitorii de impozite şi taxe, care au organizate puncte de lucru stabile, au obligaţia să vireze impozitul pe veniturile din salarii aferente acestora la unităţile de trezorerie şi contabilitate publică la care au deschise conturile unităţile administrativ-teritoriale în a căror rază îşi desfăşoară activitatea punctele de lucru stabile.
În acest scop plătitorii de impozite şi taxe vor întocmi state de plată distincte pentru fiecare punct de lucru stabil, organizând evidenţa contabilă analitică pentru determinarea impozitului pe venituri din salarii, calculat, reţinut şi vărsat pe fiecare punct de lucru stabil.
9. Impozitul pe venituri din salarii aferent punctelor de lucru stabile se virează de către angajatori pe bază de ordine de plată pentru trezorerie (OPHT), întocmite distinct pentru fiecare punct de lucru stabil, în contul de venituri al bugetului de stat nr. 20.06.01.02 xxxxxx "Impozit pe venituri din salarii", deschis la unitatea de trezorerie şi contabilitate publică în a cărei rază acesta îşi desfăşoară activitatea (xxxxxx - reprezintă codul fiscal atribuit fiecărui punct de lucru stabil).

si aici:
Declaratia privind sediile secundare, formular aprobat prin Ordinul MF nr.1329/2004 se depune la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla domiciliul fiscal al contribuabilului care le infiinteaza, insotita de copii dupa dovada inregistrarii la ORC, dupa hotararea adunarii generale de infiintare a punctului de lucru, dovada de spatiu si codul unic de inregistrare. In cazul in care punctul de lucru infiintat este in alt judet fata de sediul social al societatii si la punctul de lucru respectiv numarul angajatiilor este mai mare sau egal cu cinci, declararea punctului de lucru se face prin completarea formularului 060 „Declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru sediile secundare“. Pentru punctul de lucru respectiv se obtine un cod unic de inregistrare fiscala pe care se va declara si vira impozitul pe veniturile din salarii pentru salariatii inregistrati pe acel punct de lucru.

Simbotin Remus
Avocat & Mediator

[ link extern ]
dupa inregistrarea punctului de lucru la Registrul Comertului,ca orice societate care realizeaza profit pe baza vectorului fiscal este platitor de taxe si impozite,motiv pentru care trebuie declarat,indiferent de nr.de angajati