Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza topografica lege
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza topografica lege

Buna ziua,
as dori sa-mi spuneti ce lege reglementeaza lotizarea terenului intr-un partaj judiciar la o expertiza topografica?
Art.673 indice 5 --- art.art.673 indice 9 c.proc.c. civ.-cele 5 articole cuprinzand dispozitii cu privire la efectuarea expertizelor in cadrul proceselor de partaj, deci implicit si cu trimitere la cele topografice.
Daca expertiza s-a facut in data de 10 si 11 ale lunii, pana la procesul din 23 sunt sanse ca expertii sa depuna rapoartele la dosar cu 5 zile inainte, sau se va amana procesul?
Depinde de experti...de volumul lor de lucru...
Posibil sa depuna lucrarea in termen procedural (adica timp ar fi).
av.M.Hornea
Da, intre timp am sunat la registratura si mi-au spus ca s-au depus rapoartele unul pe data de 18/06, iar celalat pe data de 21/06. Procesul este pe data de 23/06. Eu nu am avut cum sa le vad pt ca nu au fost depuse cu 5 zile inainte de termen. Ce sa fac? Pot cere o amanare pt studierea rapoartelor si pt aducerea eventualelor obiectiuni, sau pot intampina dificultati din partea presedintelui?
Da, solicitati termen pentru a lua la cunostinta de continutula acestora.La cel depus pe data de 18 s-ar putea invoca faptul ca a fost depus in termen insa avand in vedere ca dosarele se iau din arhiva cu 5 zile inainte de termen, solicitati termen pentru amandoua.