Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Atribuire provizorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Atribuire provizorie

Obiectul cauzei:partaj bunuri comune.
Masa de partaj: o casa si terenul aferent.
Mod de dobandire: contr.v/c,trei cumparatori,cote egale 1/3,fara nici un fel de clauze.
Una din parti face cerere pentru atribuire provizorie,invocand art.673^10,CpC si depune la dosar o expertiza extrajudiciara de evaluare imobil(casa si teren) intocmita de un expert ANEVAR,dar fara a avea si calitatea de expert judiciar.
Incheiere:
Instanta,avand in vedere cererea de atribuire provizorie a casei din contr.v-c, rap.de expertiza nr.... depus la dosar,fata de motivele invocate apreciaza ca bunul nu este comod partajabil in natura,iar atribuirea provizorie este justificata si de urgenta efectuarii unor reparatii.
Instanta ia in considerare si de faptul ca parata-reclamanta a facut imbunatatiri la acest bun incepand cu anul 2007.
Dispune: In temeiul art.673^9 si art.673^10 cpc dispune atribuirea provizorie a casei batranesti.Pana la termenul din .... se vor depune sumele ce reprezinta cotele parti cuvenite celorlalti doi coproprietari.Cu apel odata cu fondul.
Ce se poate comenta?Procedural,este legala Incheierea?
Nu s-au aplicat intai si intai prevederile art.673^5 si 673^6.
Nu s-a dispus nici o expertiza judiciara,nu s-au discutat si nu s-au cercetat prevederile din 673^9(nu a existat acordul partilor,doua parti formeaza un singur lot-deci sunt majoritari cu 2/3,nu s-au probat imbunatatirile invocate,nu s-a probat daca imparteala in natura a bunului este posibila sau comod partajabila.
Cum poti atribui o casa(chiar si provizoriu) fara sa faci vorbire de teren?Casa pluteste in aer?Chiar daca ar pluti,terenul in proiectie al cui este?
Suntem chemati la interogatoriu.Se va da inca o incheiere cu restul mesei de partaj?
In dosar mai sunt si alte bunuri supuse partajului,dobandite prin mostenire.
In acelasi dosar se pot da mai multe incheieri?
Este pasibila aceasta incheiere de a fi reclamata la CSM?
Astept comentarii,precizari,lamuriri.
Va maultumesc.
E vorba de o atribuire provizorie valabila pana la data solutionarii partajului prin sentinta. Se refera doar la casa pentru ca doar aceasta poate suferi degradari prin neefectuarea lucrarilor de conservare. (in general se atribuie celui care a locuit acolo pana la data deschiderii succesiunii).
In continuare urmeaza a fi administrate probele necesare pentru ca instanta sa poata solutiona iesirea din indiviziune si pe baza acestor probe va dispune asupra partajului.
Dupa fiecare termen de judecata se emite o incheiere in dosar.
A reclama incheierea la CSM nu o sa va ajute cu nimic. CSM nu are competenta de a face aprecieri asupra solutiilor adoptate de catre instante. Impotriva sentintei si implicit a incheierii in discutie (daca nu va multumesc) puteti promova apel/recurs, dupa caz.
Consider ca chiar si in cazul unei atribuiri provizorii, trebuia sa se ia mai intai in considerare prevederile art.673^5 si art.673^9.
Cum se stabileste daca trebuiesc lucrari de conservare?
Cum si cine stabileste sumele ce trebuiesc constituite?Cum si cine stabileste ca imobilul este sau nu comod partajabil in natura?Cum si cine stabileste daca s-au efectuat reparatii,cu sau fara acordul celorlalte parti?
Nu trebuia dispusa o expertiza in cauza care sa stabileasca cele de mai sus?
Pot sa cred ca atunci cand se va da sentinta,judecatorul va dispune,din mai multe variante, varianta de lotizare fizica in care se propune atribuirea casei celorlalte doua parti?Nu cred ca se va contrazice.
Asa cum am expus situatia,s-a respectat sau nu procedura?
Multumesc.
da, pare "nelegala" situatia..insa nu prea vad ce ati putea face la fond..cu exceptia publicitatii cazului..in instanta unde aveti dosarul ... art 27 alin 1pct 7..si chiar mai departe..
apoi eu "auzisem" ca exista o oarece.."dispozitie" in aplicarea art.. si nu s-ar mai atribui provizoriu..
apoi depinde si ce ati solicitat dvs..atribuirea catre.. si plata catre dvs a unei sulte poate..
:rolleyes:
Nu sunt jurist.Cu ce se ocupa art.27 si/sau unde il pot consulta?
Poate va interesati la colegi despre existenta acelei "dispozitii" si in ce temei legal a fost emisa/publicata.
Am solicitat in actiune doar iesirea din indiviziune si nicidecum plata catre mine a vreunei sulte.
La ultimul termen s-a consumat proba cu interogatorii,cauza amanandu-se pentru IAP.Am depus note scrise in vederea intocmirii IAP-ului.
Probabil la sedinta urmatoare se vor numi experti,unul din ei intocmind si propuneri de lotizare fizica,in functie de obiectivele IAP.
Intrebare; daca casa si terenul aferent au fost atribuite provizoriu, la cerere,(bineinteles ca ne-am opus,dar noi ne-am opus,noi am auzit)),partea care le-a primit a depus urgent sumele cuvenite(fara sa se stabileasca cuantumul acestora print-o expertiza judiciara),inseamna ca in toate variantele de lotizare,casa si terenul se vor atribui din start partii care a primit provizoriu aceste bunuri?
Va multumesc si saru'mana.
(Va rog nu abandonati subiectul).