Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... problema leasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

problema leasing

Buna ziua.
Am incheiat un contract de inchiriere ( asa se numeste, nu contract de leasing ) pentru o masina, in 2009. Sunt in imposibilitatea de a mai plati ratele, si datorita intarzierii la plata, am primit un SMS ca mi s-a reziliat contractul. Am sunat la firma si mi s-a spus sa predau masina la dealer-ul local. In contractul meu scrie ca daca se reziliaza contractul trebuie sa platesc ratele restante si o suma egala cu avansul platit.
Intrebarile mele sunt - pentru ca am auzit multe discutii si probleme despre leasing:
1. trebuie sa primesc o notificare scrisa oficiala pentru rezilierea contractului sau sa le trimit eu lor ca vreau sa inceteze contractul, ca sa nu imi factureze si alte rate din contract?
2. odata ce e un contract de inchiriere, nu de leasing, - lucru recunoscut de firma respectiva intr-un mail - este normala clauza conform careia trebuie sa platesc despagubiri egale cu avansul platit? si daca da, aceasta despagubire este considerata a fi avansul in sine, pe care nu-l mai primesc inapoi?
Sper sa fi fost destul de clar in exprimare si as vrea sa ma poata ajuta cineva cu niste raspunsuri.
1. daca ati primit acel SMS inseamna ca e reziliat contractul. Normal ar fi trebuit sa primiti o instiintare scrisa, va sosi probabil prin posta sau in modalitatea in care primiti facturile ( e-mail etc.);
2. nu conteaza denumirea contractului, ci clauzele din el. Daca ati semnat contractul inseamna ca ati fost de acord cu toate clauzele.

Sunteti bun de plata.