Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... abuz primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

abuz primarie

Primaria a aprobat construirea unei hale peste drum de locuinta mea.In urma construirii rigola de scurgere a apei de pe strada a fost nivelata ( nu mai exista) In plus au inaltat drumul in partea lor cu 50 cm. Acum la fiecare ploaie exista un adevarat lac pe strada si apa imi intra in curte. Nu am facut reclamatie in viata mea. as dori sa stiu daca este corect ce se intampla si care sunt posibilitatile viabile de atac (daca ele exista). ma poate ajuta cineva
Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara, (art.998 Cod civil). Puteti investi instanta judecatoreasca cu o actiune in daune si reparatii..
Care sunt pasii de urmat??
Buna ziua !
1. Sesizati autoritatea publica locala in acest sens( primaria).
2. Sesizati autoritatea in constructii( Inspectoratul de stat in constructii), referitor la acest aspect.
3. In urma raspunsurilor primite, daca nu sunt favorabile dumneavoastra si/sau nu sunt luate masuri in consecinta, actionati in instanta proprietarii constructiei pentru prejudiciul cauzat( 998 si urm. c.civ.).
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Multumesc !!
Ma apuc de "treaba!"
~ Conținut șters la cerere ~