avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul salariu net si contributii(salariat si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul salariu net si contributii(salariat si angajator)

As dori si eu, va rog, un calcul detaliat salariu net si contributii(salariat si angajator), avand urmatoarele date pentru un salariat pentru luna iunie 2010:
iunie 2010 = 22 zile lucratoare
19 zile lucrate = 1.446 lei brut
3 zile concediu prenatal = 251 lei brut (CM din fnuass)
7 zile CO neefectuat aferent an 2010 = 533 lei brut
retinere cv 3 tichete masa acordate la inceputul lunii iunie (pt luna iunie), aferente celor 3 zile concediu prenatal = 29 lei
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: iirina_19 , utilizator 08:44, 18 Iunie 2010
Total venituri realizate:1979 lei
Total CM realizat din fnuass: 251 lei
total brut: 2230 lei
Somaj : 0,5% din salariul realizat=10
Cass: 5.5% din salariul realizat= 109
CAS salariu realizat= 10,5% salariul realizat: 207.7950
CAS pt CM= 600*10,5%/20*3= 9.45
CAS total=217
Deducerea de baza pt salariul realizat=130 lei(am luat cazul in care salariata nu are persoane in intretinere)
Venit baza de calcul =salariul realizat- (somaj+cas+cass+deducerea de baza)=1513
Impozit=16% din venit baza de calcul=242
Total retineri= somaj+cas+cass+impozit=578
Retineri tichete=29 lei
Total net=total brut-retineri-retinerea tichete=1623
Sper sa nu fi gresit la cifre
In conditiile in care luna iunie are 22 zile lucratoare, iar dumneavostra aveti 19 zile lucrate si 3 zile concediu de maternitate, cele 7 zile ce CO nu pot fi incluse in calculul aferent lunii iunie.
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca nu si in cazul suspendarii contractului de munca.
Multumesc mult, ursuletroz!
Iar in cazul angajatorului, platesc la brutul de 1.979 lei toate darile (cas 20,80%,somaj 0,50%,sanatate 5,20%,fd.concedii medicale 0,85%, fd.accidente, itm 0,75%, fd.garantare salarii 0,25%), iar pt. CM (numai cas 20,80% x 600 lei / 22 zile x 3 zile cm = 17 lei)?
da, exact!
elena savciuc a scris:

In conditiile in care luna iunie are 22 zile lucratoare, iar dumneavostra aveti 19 zile lucrate si 3 zile concediu de maternitate, cele 7 zile ce CO nu pot fi incluse in calculul aferent lunii iunie.
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca nu si in cazul suspendarii contractului de munca.

Eu ma refeream la faptul ca trebuie sa ii platesc zilele de CO aferente perioadei lucrate in anul 2010(intra in stat doar ca suma), intrucat urmeaza suspendarea contractului de munca, iar salariata nu va mai veni 126 zile si inca doi ani la munca. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii medicale cristinabojescul cristinabojescul Concediu medical cod 03 urgenta medico-chirurgicala 9 zile procent acordare 100%.In contunuare concediu medical 5 zile este cu 75% procent? Multumesc. (vezi toată discuția)
Modificare cod incadrare pe un cm mihaela_cf40 mihaela_cf40 Buna ziua. Cum se procedeaza corect si care sunt pasii de urmat in cazul in care un eveniment s-a transformat din boala obisnuita -initial , in accident de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Stefanaana Stefanaana Buna ziua! Sunt insarcinata si am intrat in concediu medical din 18.07.2016 - 07.09.2016 boala obisnuita cod 01, din 08.09.2016 am intrat in prenatal cod 08. ... (vezi toată discuția)