Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburarea linistii publice

Buna ziua!

ce solutii sunt pt potolirea vecinilor zgomotosi ?? De exemplu deasupra un individ, care desi am incercat sa discut cu el, ca ne deranjeaza muzica asurzitoare pe care o asculta la ore tarzii incepand chiar de la orele 10--5 diminetza nu a inteles.Vazand asta am contactat politia care a venit de nenumarate ori insa acesta nu mai deschide usa.L-au amendat cu foarte multe milione ultima oara erau vreo 20 si ceva, insa omul in mod sigur nu le plateste! am fost la sectia de politie unde am facut plangeri peste plangeri, ultima oara am fost chiar in audienta la comandant.Raspunsul a fost ca vor rezolva probema..insa nu vad nici o imbunatatire!Mai mult chiar ultima oara,asazisul "vecin" a incercat sa ma agreseze, fapt pt care iar am fost la politie si am facut plangeri.....insa asta se intampla in urma cu o sapt.Mi s-a spus ca o sa fiu contactat de politie dar a trecut o saptamana si ceva si acest lucru nu s-a intamplat!Nu mai spun ca si ceilalti vecini sufera din acest motiv si sunt mai in varsta.
Ce solutii sunt pt un astfel de caz, ca sa ne putem desfasura si noi activitatile zilnice normale ?????Chiar nu avem nici un drept ???cei care ne vedem de treaba noastra si nu deranjam pe altii???
Incercati sa sesizati si organul superior sectiei dvs. de Politie de care apartineti , aratand ca plangerile nu au fost solutionate. Respectiv Politia de sector in raza caruia va aflati.
Buna ziua!

Cand am fost la polititie, comandatul, m-a indrumat la seful politiei de sector,care a spus ca o sa fiu contactat, lucru care nu s-a intamplat nici pana in ziua de azi!(printre altele mi-a spus ca intra in concediu, dar o sa predea cazul la inlocuitorul sau,totusi nimic nu s-a intamplat).Ma gandesc ca poate pe cale legislativa exista o solutie! sau cum?

Multumesc anticipat!
conform legii 61/1991, modificata si republicata , articolele :
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
29) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora;
prevad fapte considerate contraventii daca nu au fost savarsite astfel incat sa fie considerate infractiuni,si se sanctioneaza astfel:
b) cu amendă de la 150.000 lei la 800.000 lei sau cu închisoare contravenţională de la 15 zile la 3 luni, cele prevăzute la pct. 1), 14), 18), 23), 26), 28), 30) şi 34);
c) cu amendă de la 400.000 lei la 2.000.000 lei sau cu închisoare contravenţională de la o lună la 6 luni, cele prevăzute la pct. 2), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 15), 17), 21), 22), 27), 29), 31) şi 35);

Art. 7. - Contravenţiile se constată de către primar, împuterniciţii acestuia, de către ofiţerii sau subofiţerii de poliţie ori de către ofiţerii, maiştrii militari, subofiţerii sau militarii din jandarmerie, angajaţi pe bază de contract. În cazul contravenţiilor pentru care legea prevede sancţiunea amenzii, agentul constatator, o dată cu constatarea aplică şi sancţiunea.
rectificare:
art.2 , punctele 28 si 29
Multumesc pt raspuns !

Ce nu prea imi este clar este ca: aceasta contravenrie in care eu zic ca se incadreaza si faptele vecinului meu, se poate pedepsi si cu inchisoare?Si daca da ! cum se poate demara aceasta procedura, (ca partea cu amenzile nu a mers) iar in trecut am inteles ca a fost internat la SOCOLA(spital de nebuni) iar acum se da perfect sanatos (chiar conduce si o masina).Se poate aplica legea si in acest caz? sau daca nu cum se mai poate actiona?
Multumesc Anticipat!