Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru tulburarea linistii publice

pentru a primi amenda pt disturbarea linistii publice politia e obligata sa aibe un aparat de masurat decibelii?care e limita de decibeli pt a nu putea s imi faca proces verbal
nu e obligata, cu masuratul decibelilor, poluare fonica, se ocupa cei de la mediu.
politia va da amenda ca ei constata ca deranjati linistea celorlalti, nu ca ati depasit o limita admisa a decibelilor.
puteti contesta, daca dvs considerati ca aveti motive
Depinde unde se tulbura linistea publica. In apartament ( locuinta) sau club, discoteca.
Incriminarea sanctiunii este prevazuta de legea 61/1991.
punctul 28- tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
sau in cazul localurilor publice, punctul 29
29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora;
eu stau la sat ascultam muzica in casa intro zi pe la ora 5 si ceva dupa-masa,a sunat vecina de langa mine la politie si am platit o amenda de 200 de lei.ei au zis k imi da avertisment ,dar de fapt mia facut proces verbal de 200 de lei :))
Ati putea sa comunicati textul de lege inscris in procesul verbal,in baza caruia ati fost amendat ?
Verificati continutul procesului verbal,in sensul consemnarilor facute in acesta,pentru a observa daca in acesta sunt greseli,care pot atrage invocarea cauzelor de nulitate prev.de art.16 sin 17 din OG nr.2/2001.
Radu Gabrian, Mediator