Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tulburarea linistii publice

Buna ziua!

ce solutii sunt pt potolirea vecinilor zgomotosi ?? De exemplu deasupra un individ, care desi am incercat sa discut cu el, ca ne deranjeaza muzica asurzitoare pe care o asculta la ore tarzii incepand chiar de la orele 10--5 diminetza nu a inteles.Vazand asta am contactat politia care a venit de nenumarate ori insa acesta nu mai deschide usa.L-au amendat cu foarte multe milione ultima oara erau vreo 20 si ceva, insa omul in mod sigur nu le plateste! am fost la sectia de politie unde am facut plangeri peste plangeri, ultima oara am fost chiar in audienta la comandant.Raspunsul a fost ca vor rezolva probema..insa nu vad nici o imbunatatire!Mai mult chiar ultima oara,asazisul "vecin" a incercat sa ma agreseze, fapt pt care iar am fost la politie si am facut plangeri.....insa asta se intampla in urma cu o sapt.Mi s-a spus ca o sa fiu contactat de politie dar a trecut o saptamana si ceva si acest lucru nu s-a intamplat!Nu mai spun ca si ceilalti vecini sufera din acest motiv si sunt mai in varsta.
Ce solutii sunt pt un astfel de caz, ca sa ne putem desfasura si noi activitatile zilnice normale ?????Chiar nu avem nici un drept ???cei care ne vedem de treaba noastra si nu deranjam pe altii???
Aveti copie de pe procesul verbal prin care s-a facut constatarea? In acest caz sunteti parte vatamata. Aveti 3 luni la dispozitie de la data savarsirii contraventiei sa faceti plangeri. Solutiile ar fi asa : sa depuneti sesizare scrisa la Politie sau Primarie. Sau telefonic in cazul in care ei se si deplaseaza la fata locului. In termen de 1 luna trebuie sa primiti acasa masura instituita de agentul constatator : amenda si masuri sau , daca agentul constata ca nu are dreptul sa aplice o masura , are obligatia de a trimite la instanta procesul verbal.Daca ati primit procesul verbal de constatare , acolo trebuie sa se mentioneze masurile aplicate: confiscarea bunurilor ce au contribuit la tulburarea linistii [...] si sanctiunea. Initial poate fi aplicat doar un avertisment. Daca sunteti nemultumit , depuneti o plangere insotita de copia procesului verbal de constatare,la organul ierarhic superior. Daca nici aici nu se solutioneaza , depuneti la instanta de contencios administrativ plangerea pentru ca prin masurile dispuse ati fost lezat intr un drept.
Varianta 2 : actionati vecinul direct in justitie pentru faptele sale , la instanta penala.Aratati ca nu s-a luat nici o masura , daca asa este.Va stablili judecatorul unde se incadreaza : contraventie sau infractiune.
Depuneti o plangere la parchet. Puteti chiar sa formulati o actiune in instanta, invocand procesul verbal drept proba.