Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hartie semnata de ordinul arhitectilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hartie semnata de ordinul arhitectilor

Buna ziua,
Am o mica durere arhitecut care ne-a facut proietul pt. casa s-a ocupat si de proiectul de demolare a celei vechi. am depus la primarie( urbanism) toate actele necesare, iar madam de urbanism mi-a mai cerut o hartiutza semnata de Ordnul arhitectilor.Si tot astept aceea hartie de la arhitect de vreo 3 luni zice ca s-a schimbat conducerea, ca va mai dura 2 -3 zile. Acum ma gandesc nu o fii arhitecut acreditat sau.... un mic ajutor daca se poate.
"Hartiutza" semnata la Ordinul Arhitectilor este de fapt Dovada inregistrarii proiectului la OAR. Aceasta inregistrare se face in schimbul unei taxe, iar dovada nu se elibereaza daca arhitectul nu este la zi cu plata cotizatei personale(deloc neglijabile!) catre OAR.
Puteti sti daca arhitectul este acreditat si cu cotizatia la zi consultand site-ul OAR.
Va multumesc.