Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... comision de risc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

comision de risc

buna ziua ,am un credit la faimoasa banca volksbank,de 122000 de franci elvetieni.lunar rata cu dobinda este de 633 franci si plus un comision de risc de 320 franci .luna asta vreau sa nu mai platesc acel comision de risc ce se poate intimpla?
in primul rand ca ati semnat un contract si daca nu platiti inseamna ca nu respectati termenii contractului caz in care banca ar putea sa va puna in vedere sa restituiti banii sau sa aiba impresia ca nu mai puteti plati si atunci sa va mai ceara ceva in garantie ca probabil creditul e cu ipoteca iar cu ce ati ipotecat acum nu mai are aceeasi valoare.
ganditiva ca in momentul cantractarii creditului "faimoasa banca" avea rata cea mai accesibila.
eu zic ca trebuie sa o luati treptat adica sa va uitati in conditiile generale de creditare si apoi in conditiile speciale sa vedeti daca nu cumva exista discordante in ceea ce priveste acel comision de risc.
e posibil ca in conditiile generale sa apara ca acel comision se plateste 12 luni iar in cele speciale pe toata perioada contractului. Daca e asa vedeti ca in dosarul 22627/300/2009 de la judecatoria sector 2 bucuresti s-a castigat si s-a anulat acel comision de risc.
eu unul am facut o adresa catre volksbank si le-am solicitat sa-mi spuna ce inseamna acel comision,daca putea fi negociat (ca la altii e mai putin,la mine e 0,22% din sold),daca e o calauza impuza caz in care e abuziva si conf legii 193/2000 e o cauza de anulare a acelei dispozitii si i-am mai intrebat daca eu sunt bun platnic dupa achitarea creditului mi se vor inapoia acesti bani .
succes