Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate

pentru sediul social si pentru punctul de lucru este nevoie de extras de carte funciara sau se poate inlocui cf cu adev . de la primarie ca imobilul este al proprietarului .
Pentru a putea inchiria un spatiu, trebuie sa dovediti ca sunteti proprietar.
Aceasta se dovedeste cu actul de proprietate, care poate fi: un contract de vanzare cumparare, un certificat de mostenitor etc.
De obicei, la ORC, pe langa contractul de inchiriere vizat de administratia financiara(in cazul in care proprietarul este persoana fizica) se mai cere certificat de urbanism, pentru a se vedea daca spatiul are incadrare ca spatiu comercial, el urmand a fi sediul social sau punct de lucru al unei societati comerciale, care conform actului constitutiv, urmeaza a desfasura acte de comert.
Contract de proprietate pe baza caruia incheiati contract de inchiriere sau de comodat. Va trebuie si adeverinta ROL de la primarie.