Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot infiinta un SRL cu sediul social la domiciliul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot infiinta un SRL cu sediul social la domiciliul parintilor mei ?

Vreau sa deschid un SRL ,cu sediul social al domiciliului parintilor mei,unde am si eu domiciliul de altfel. Ce acte trebuiesc depuse mai exact pentru a putea declara sediul social aici ? Care sunt pasii ce trebuiesc facuti,pentru ca m-am tot uitat pe net,dar informatii sunt multe,dar cam diferite...
Deci vreau sa deschid SRL in Arges,dar vreau sa deschid punct de lucru in Sibiu. Se poate ?
Da, puteti infiinta o societate comerciala care sa aiba sediul social declarat la domiciliul Dvs, caz in care dovada sediului social se va face cu un contract de comodat incheiat intre proprietarul spatiului si SC in curs de infiintare.
ORC va solicita inclusiv prezentarea unui extras de carte funciara pentru spatiul respectiv.
Pentru sediul secundar pe care doriti sa-l deschideti la Sibiu, deasemenea este nevoie sa prezentati ORC Arges, dovada detinerii spatiului (contract de comodat, inchiriere, titlu de proprietate).
Ulterior, va adresati administratiei financiare si primariei din raza teritoriala a sediului social, respectiv sediului secundar, pentru luarea in evidenta, respectiv autorizarea activitatilor comerciale.