Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... autorizare mediu
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

autorizare mediu

Buna ziua. Am infiintat o firma, am toate actele inclusiv RO-ul si contul. Sediul social in bucuresti - s6 si vreau sa deschid un punct de lucru in ilfov si apoi sa obtin autorizatia de mediu pentru deseuri nepericuloase pt acest punct de lucru (punctulk de lucru nu e proprietate). Ce e mai bine contract de comodat sau inchiriere, PL are proprietate juridica. Ce pasi tb sa urmez pt PL si autorizare mediu si unde Buc sau Ilfov tb sa merg cu actele. Va multumesc !
Contractul de comodat este in fapt o "inchiriere" cu titlu gratuit. Ca urmare, pentru societatea Dvs. este mai bine sa incheiati un contract de comodat (scutiti din costuri).
Sediul secundar (punctul de lucru) il inregistrati la ORC in raza teritoriala a caruia se afla sediul social al firmei Dvs. (adica la ORC -s.6).
Veti depune la dosar urmatoarele documente:
-hotarare AGA de deschidere a sediului secundar, cu mentionarea activitatilor ce se vor desfasura
-dovada detinerii spatiului (contract de comodat sau de inchiriere) -copie
-extras CF pentru spatiul inchiriat
-cerere
-declaratie model 3.2
-taxe
Autorizatia de mediu o veti obtine de la agentia de mediu in raza teritoriala a careia se afla sediul secundar (Ilfov)
Veti depune la dosar urmatoarele documente:
-dovada detinerii spatiului
-memoriu de prezentare activitate
-plan de situatie
-cerere
-taxe
In functie de specificul activitatii, va vor fi cerute, suplimentar, punctul de vedere al celor de la Apele Romane.