Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... dauna totala RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

dauna totala RCA

Pe data de 31.05.2010 am avut accident fara sa fiu eu vinovat de producerea acestuia,in consecinta persoana vinovata mi-a dat asigurarea dupa care au urmat ,,plimbarile'' pe drumuri.Dupa constatarea inpectorului de daune, masina a fost incadrata la dauna totala.Pe data de 11.06.2010 am atasat si ultimul document la dosarul de dauna si am intrebat inspectorul in cat timp voi fi despagubit, raspunsul primit fiind de o luna.Intrebarea mea este daca ar putea dura mai mult decat mi-a fost comunicat ?si daca da ce ar trebui sa fac?:">
In conformitate cu prevederile Art. 36. - (1) din Ordinul 5/2010 al Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor "Despăgubirea se plăteste de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii si cuantificării daunei, solicitat în scris de către asigurător".
In cazul in care acest termen este depasit si nu a fost comunicat un motiv de refuz sau amanare, se poate face o notificare scrisa asiguratorului cu precizarea sumei reprezentand despagubiri neachitate si convocare la conciliere, urmata apoi de actiune in instanta . In acelasi timp se poate face sesizare si la C.S.A. privind depasirea termenului de plata a despagubirii.