avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

pot sa obtin divortul daca cealalta persoana nu este de acord?
Cel mai recent răspuns: Mihai Vaduva , Avocat 13:42, 18 Iunie 2010
sigur, dar probabil va tergiversa cat va putea solutionarea dosarului;
Da.Va trebui sa probati faptul ca relatiile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate astfel incat continuarea convietuirii este imposibila.
Probe:inscrisuri, martori, iar daca sunt copii rezultati si ancheta sociala, audierea copiilor cu varste peste 10 ani.
Taxa de timbru 39.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Oricare dintre cei doi soti are posibilitatea intentarii (formularii) unei actiuni de divort, indiferent de opozitia celuilalt sot.
Pentru desfacerea casatoriei, asa cum a aratat si Simonette, trebuie sa dovediti ca relatiile dintre soti sunt grav si iremedialbil vatamate, si ca acestea nu mai pot continua datorita motivelor pe care le veti invoca ca si motive de divort.
Av. Mihai Vaduva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre un divort Emilian2000 Emilian2000 buna ziua mi sa intamplat ceva ciudat.dupa o sapt de la casatorie ,sotia mea a luat o la bataie si injuraturi pe mama .eu acuma vreau sa divortez .cum sa fac? (vezi toată discuția)
Divort vasi49 vasi49 se poate divorta la primarie daca ai copii minori?? (vezi toată discuția)
Doresc sa divortez si sotul nu este de acord- cum procedez? adriana1212 adriana1212 vreau sa dau divort dar sotul a zis ca nu va semna pt despartire. cum pot sa termin mai repede si cu costuri mai mici. nu avem copii dar inca stam impreuna in ... (vezi toată discuția)