Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

pot sa obtin divortul daca cealalta persoana nu este de acord?
sigur, dar probabil va tergiversa cat va putea solutionarea dosarului;
Da.Va trebui sa probati faptul ca relatiile dintre soti sunt grav si iremediabil vatamate astfel incat continuarea convietuirii este imposibila.
Probe:inscrisuri, martori, iar daca sunt copii rezultati si ancheta sociala, audierea copiilor cu varste peste 10 ani.
Taxa de timbru 39.00 lei si timbru jud. de 0,30 lei.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Oricare dintre cei doi soti are posibilitatea intentarii (formularii) unei actiuni de divort, indiferent de opozitia celuilalt sot.
Pentru desfacerea casatoriei, asa cum a aratat si Simonette, trebuie sa dovediti ca relatiile dintre soti sunt grav si iremedialbil vatamate, si ca acestea nu mai pot continua datorita motivelor pe care le veti invoca ca si motive de divort.
Av. Mihai Vaduva