Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... [DONE] Ministerul Sanatatii schimba doctorul de familie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

[DONE] Ministerul Sanatatii schimba doctorul de familie

Salut,

Prietena mea e din Tg Jiu, dar sta, informal, si lucreaza, formal, in Bucuresti. Doctorul ei de familie e din Tg Jiu. Doctorul ei, a primit un fax de la Ministerul Sanatatii cum ca ea nu mai este pacienta lui, desi ea nu a facut nici o cerere in acest sens. In acel moment, ea habar nu avea cine e doctorul ei. Asa ca, a facut cerere si s-a mutat din nou la el. Acum, iar a primit un fax cum ca ea nu mai este pacienta.

Ea vrea sa stie daca e legal ca MS sa iti modifice doctorul fara acordul tau. E posibil angajatorul sa faca asa ceva?
Eu vreau sa stiu daca poate da in judecata MS. :D
chivas314159, utilizator
*cum ca ea nu mai lucreaza acolo = cum ca ea nu mai este pacienta acolo :">

Daca e cum cred eu, nu MS e de vina :). Angajatorul are obligatia de a trimite declaratii lunare privind listele nominale cu asiguratii si contributiile aferente catre CJASS cu care au incheiate contracte medicii de familie ai salariatilor. Tind sa cred ca angajatorul prietenei tale nu trimite declaratia lunara la Tg. Jiu, deci aceasta nu apare in baza de date al acestei case ca asigurat.....motiv pentru care o scoate din lista de pacienti a respectivului medic.

Solutia: prietena ta sa depuna la firma o declaratie cum ca este inscrisa la medic de familie care are contract cu Casa de sanatate din Tg.Jiu si sa solicite reglementarea situatiei prin depunerea declaratiilor referitoare la calitatea ei de asigurat la aceasta Casa.
Mersi Tana.

Cred ca ai dreptate. Si prietena iti multumeste =D>

EDIT: am sunat si asa e. Angajatorul nu a trimis actele.
chivas314159, utilizator