Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... praf magic
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

praf magic

lucrez intr-un club de noapte. am luat de 3 ori in viata mea praf magic. in momentul de fata mai am un plic de praf magic pentru consum propriu.
La o eventuala razie in clubul in care muncesc si sunt prinsa cu acest plic asupra mea, care sunt consecintele legale ?
Multumesc
Incercati,daca nu va este greu si" nu tineti prea mult la el" sa il aruncati pentru a evita consecintele neplacute,preventiv.
Sunteti consumatoare ?
Capitolul II - Sanctionarea traficului si a altor operatiuni ilicite cu substante aflate sub control national
Legea nr 143/2000

Art. 2
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
Dupa cum stiti aceste subsante au fost introduse in lege prin OUG 10/2010
Eu zic sa nu riscati
Scapati de ele ca s-ar putea sa aveti alte surprize nu tocmai placute
cipri_h, utilizator
Da, nu are sens sa va complicati.
Daca nu sunteti consumator riscati sa intrati pe trafic ceea ce ar insemna o arestare preventiva si bani dati la avocat ca sa iesiti in cateva luni...
Se poate si sa ramaneti in detentie...deoarece cam asta e regula...
cipri_h a scris:

Dupa cum stiti aceste subsante au fost introduse in lege prin OUG 10/2010

OUG 10/2010 este cu totul altceva ( ratifica scrisoarea de intentie semnata de autoritatile romane ) .
Substante noi au fost introduse prin OUG 6/2010.
Eu as incadra la consum propriu fara drept , infractiunea de la art 4 "Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri pentru consum propriu, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 5 ani. "

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca nu sunteti consumator riscati sa intrati pe trafic ceea ce ar insemna o arestare preventiva si bani dati la avocat ca sa iesiti in cateva luni...

Cum sa intre pe trafic cand doar detine ?
Si pt a fi incadrata la trafic , trebuie sa fie prinsa in flagrant cand vinde . Cam asa merge probatoriul pt a i se da aceasta incadrare .
Diana Ramona, Alte profesii
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, nu are sens sa va complicati.
Daca nu sunteti consumator riscati sa intrati pe trafic ceea ce ar insemna o arestare preventiva si bani dati la avocat ca sa iesiti in cateva luni...
Se poate si sa ramaneti in detentie...deoarece cam asta e regula...

Pai,mai cititi o data legea stimate domnule avocat.:giggle:
User-ul relateaza ca detine un "pliculet",nu ca are intentia sa il vanda sau ca face trafic.
Concluzia dvs.este cel putin bizara !
Radu Gabrian, Mediator