Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar Penal - Detinere Drog cu risc mare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar Penal - Detinere Drog cu risc mare

Care sunt conseciintele pentru posesie droguri cu risc mare (1 pastila)? Am fost perchezitionat si prins la Electric Castle avand asupra mea o pastila de extasy. Este prima oara cand se intampla, si a 3-a oara cand consum. Azi am primit o citatie/invitatie la politie pentru maine pentru initierea in procedura de evaluare medicala, psihologica si sociala.
In ce consta aceasta procedura?
Buna ziua,

Conform Legii nr. 143/2000, Art. 4, Al.1, constituie infractiuni:

– cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea,cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc sau a drogurilor de mare risc pentru consum propriu, fără drept;
Articolul 4
Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 2 la 5 ani.

Radu312312 a scris:

Care sunt conseciintele pentru posesie droguri cu risc mare (1 pastila)? Am fost perchezitionat si prins la Electric Castle avand asupra mea o pastila de extasy. Este prima oara cand se intampla, si a 3-a oara cand consum. Azi am primit o citatie/invitatie la politie pentru maine pentru initierea in procedura de evaluare medicala, psihologica si sociala.
In ce consta aceasta procedura?

Daniel Vidoe, Consultant asigurari
In astfel de cazuri conteaza si cat de bine va apara avocatul.
Aveti insa sanse sa scapati cu bine din aceasta situatie neplacuta si sa nu aveti cazier.Avand un numar mare de astfel de cazuri in care am aparat clienti pentru aceasta acuzatie pot afirma ca aveti sanse.
Am avut astfel.de cazuri chiar si la Cluj.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat