avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar Penal - Detinere Drog cu risc mare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar Penal - Detinere Drog cu risc mare

Care sunt conseciintele pentru posesie droguri cu risc mare (1 pastila)? Am fost perchezitionat si prins la Electric Castle avand asupra mea o pastila de extasy. Este prima oara cand se intampla, si a 3-a oara cand consum. Azi am primit o citatie/invitatie la politie pentru maine pentru initierea in procedura de evaluare medicala, psihologica si sociala.
In ce consta aceasta procedura?
Buna ziua,

Conform Legii nr. 143/2000, Art. 4, Al.1, constituie infractiuni:

– cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea,cumpărarea sau deţinerea de droguri de risc sau a drogurilor de mare risc pentru consum propriu, fără drept;
Articolul 4
Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpărarea sau deţinerea de droguri pentru consum propriu, fără drept, se pedepsește cu închisoare de la 2 la 5 ani.

Radu312312 a scris:

Care sunt conseciintele pentru posesie droguri cu risc mare (1 pastila)? Am fost perchezitionat si prins la Electric Castle avand asupra mea o pastila de extasy. Este prima oara cand se intampla, si a 3-a oara cand consum. Azi am primit o citatie/invitatie la politie pentru maine pentru initierea in procedura de evaluare medicala, psihologica si sociala.
In ce consta aceasta procedura?

Ultima modificare: Joi, 26 Septembrie 2019
Daniel Vidoe, Consultant asigurari
In astfel de cazuri conteaza si cat de bine va apara avocatul.
Aveti insa sanse sa scapati cu bine din aceasta situatie neplacuta si sa nu aveti cazier.Avand un numar mare de astfel de cazuri in care am aparat clienti pentru aceasta acuzatie pot afirma ca aveti sanse.
Am avut astfel.de cazuri chiar si la Cluj.
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este pedeapsa pt detinere de droguri? alinaionescu24 alinaionescu24 Buna ziua! Am un prieten care este retinut pt detinere de droguri. Asupra lui au fost gasite 120 g de marijuana, el declarand ca le are pt consum propriu. Tin ... (vezi toată discuția)
Intrebare legata de detinerea si consumul de canabis ContSters266778 ContSters266778 Buna ziua, Ce masuri se pot lua in cazul acuzatiei de detinere si consum de droguri (canabis) ? Care sunt cele mai lejere si care sunt cele mai aspre ... (vezi toată discuția)
Buna seara, in decursul serii de ieri am fost depistat cu o cantitate ... Tlotto Tlotto Buna seara, in decursul serii de ieri am fost depistat cu o cantitate de aproximativ 0.3 canabis de catre politie, am fost la sectie , mi-au facut proces ... (vezi toată discuția)