Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare legata de detinerea si consumul de canabis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare legata de detinerea si consumul de canabis

Buna ziua,
Ce masuri se pot lua in cazul acuzatiei de detinere si consum de droguri (canabis) ?
Care sunt cele mai lejere si care sunt cele mai aspre consecinte ale acestor fapte, atunci cand sunt descoperite?
Legea 143/2000:

Art. 4. – (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau amenda.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 5 ani.

Consumul nu este incriminat, ci doar detinerea in vederea consumului.

Din pacate, foarte rar este retinuta doar aceasta infractiune, pentru ca cei ce consuma se incadreaza, de obicei si la:

Art. 2. – (1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

si la :

Art. 5. – Punerea la dispozitie, cu stiinta, cu orice titlu, a unui local, a unei locuinte sau a oricarui alt loc amenajat, în care are acces publicul, pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
multumesc.