Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care este pedeapsa pt detinere de droguri?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care este pedeapsa pt detinere de droguri?

Buna ziua!
Am un prieten care este retinut pt detinere de droguri. Asupra lui au fost gasite 120 g de marijuana, el declarand ca le are pt consum propriu. Tin sa mentionez ca el a fost "ridicat" de catre mascati acum 20 de zile. Este vreo sansa sa iasa la implinirea a 29 de zile?
Va multumesc anticipat!
Sigur, nu.
Legea 143/2000

Art. 4
Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 5 ani.

Cantitatea de 120 de grame este foarte mare pentru a putea fi retinuta pentru consum proriu. s-ar putea sa fie cercetat pentru :

Art. 2
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.