Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de marijuana- pedeapsa ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de marijuana- pedeapsa ?

Buna seara as dori daca ma puteti ajuta cu o mica informatie . un prieten a trimis dintr-o tara o cantitate de 50 gr de marijuana .. acest colet a fost interceptat .. au doar numele lui pe pechet si continutul pachetului .. ce riscuri exista ?? Multumesc anticipat
Buna seara!

De la 2 la 7 ani daca e pentru vanzare sau de la 3 luni la 2 ani sau amenda pentru consum propriu.

Cu stima.
Eu zic ca se retine art. 2 din legea 143/2000, chiar daca declara ca este pentru consum propriu, din moment ce a trimis respectivul pachet prin posta.
ART. 2
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.
Va multumes frumos pentru informatiile care mi lea-ti oferit .
Asa pot sa trimit si eu pachet cu marijuana si scriu pe el Expeditor: Victor-Viorel Ponta.
E greu de precizat o pedeapsa deoarece depinde de mai multe lucruri.
E bine sa aibă avocat de la prima declarație.
E posibil sa fie și arestat preventiv în funcție de situație dar depinde și de cum se va apară.