Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... curios!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

curios!!!

aveti idee daca condamnarile din timpul minoritatii il afecteaza pe minorul devenit major? poate el deveni judecator ,procuroretc?
nu are nici o sansa#-o
Nu are sanse pentru ca???...
Eu cred ca nu are relevanta. Cred ca si un major infractor (la un moment dat) abilitat poate avea aceste profesii. Parerea mea, n-am cercetat, dar daca nu la asta, la ce foloseste atunci reabilitarea?
da ,un minor desigur ca poate ocupa ce functie doreste art 109 alin 4 :condamnarile pronuntate pt fapte savarsite in timpul mioritatii nu atrag incapacitati sau decaderi , insa un major fie el si reabilitat are o problem pt ca o data cu reabilitarea dispare raspunderea si recidiva insa condamnarea ramane ,insa si aici e discutabil in mod normal ar putea sa ocupe ce functie vrea cu conditia sa nu aibe interdictii,insa pt miori e altceva ei sunt protejati de codul penal cum am spus art 109!
Bla, bla, bla... eu spun ca n-are nici o sansa ca una din conditii este SA AI O BUNA REPUTATIE. Daca cineva poate spune ca un fost condamnat, chiar si reabilitat, are o buna reputatie atunci s-a dus de rapa toata tara asta.
Vrea cineva sa-l vada pe Ciomu din nou in operatie??? dupa ce va fi reabilitat:))
subscriu!