Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... controale DSV la interval de 4 luni contra unui cost ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

controale DSV la interval de 4 luni contra unui cost de 50 lei

Stimati domni,
Poate ma ajuta cineva in a ma lamuri in urmatoarea problema: acum 1 luna am infiintat o I.I. cu obiect activitate comert cu legume -fructe si produse complementare de origine nonanimala, iar spatiul l-am amenajat cf. normelor europene inclusiv aer conditionat si termometru pt. monitorizarea temperaturii in incinta,la inspectia in vederea eliberarii autorizarii de la dsv, mi s-a transmis ca prezint un risc scazut, si in acest scop vor fi controale regulate de la dsv galati la 4 luni contra unui cost de 50 lei( ceilalti care au grad ridicat de risc vor primi controale la 1 luna contra cost); mentionez ca mi s-a transmis informatia ca acesti inspectori au contract pe o perioada determinata cu dsv si ca isi finanteaza salariile din aceste taxe stranse in urma controalelor, poate imi spune cineva cat de legale sunt aceste controale periodice si care este legea
multumesc,
cu respect
naum g.
Stimata doamna Naum Gina (II Naum Gina)
Referitor la nelamurirea dvs va transmit legislatia care prevede controlul si plata lui:

ORDIN nr.72 din 29 decembrie 2009
al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor privind modificarea şi completarea Ordinului preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr. 113/2008 privind aprobarea Instrucţiunilor pentru organizarea şi desfăşurarea activităţii de control oficial în unităţile de prelucrare, procesare, depozitare, transport, valorificare şi comercializare a produselor şi subproduselor alimentare de origine nonanimală
care modifica un alt ordin, nr.113/2008 al preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor privind aprobarea Instrucţiunilor pentru organizarea şi desfăşurarea activităţii de control oficial în unităţile de prelucrare, procesare, depozitare, transport, valorificare şi comercializare a produselor şi subproduselor alimentare de origine nonanimală
Publicare: M.Of. nr. 925/30 dec. 2009

Pentru alte detalii suplimentare va stau cu cea mai mare placere la dispozitie.

Cu stima.
multumesc, cu respect