Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua,
In momentul de fata lucrez la program de 12/24 12/48.As vrea sa stiu cum se acorda zilele de concediu legal de odihna in acest caz si daca zilele de sambata si duminica se iau in calcul ca si zile de concediu.
Ca un calcul teoretic, daca ar fi sa incep concediul in data de 12 iulie care ar fi data in care as reincepe serviciul dupa efectuarea a 10 zile de concediu de odihna?
1. Concediul de odihna se acorda in zile lucratoare. Sambetele si duminicile (si sarbatorile legale) nu se iau in calcul.
2. Daca incepeti cele10 zile de CO pe 12iulie, ultima zi de CO este pe 23 iulie.
3. Daca din programare reiese ca pe 24 sau 25 (sambata + duminica) trebuie sa fiti prezent la serviciu atunci va duceti la serviciu.
Am pus aceasta intrebare deoarece societatea la care lucrez vor sa ne fixeze ziua de incepere a concediului in data de 10 iulie chiar daca eu in acea zi ies din tura de noapte inceputa in 9 iulie ora 19.
Oricum multumesc pt. raspuns si promptitudine!